Brinite o sebi:Pregled je najvažniji!
Zbog činjenice da jedna od osam žena tokom života može da očekuje da će oboleti od karcinoma dojke, novinarka Dr Kurira rešila je da na sopstvenom primeru pokaže koliko je odlazak na pregled važan, a pored toga i spasonosan, krajnje bezopasan i bezbolan! Bez obzira na to što novinarka (a u ovom
slučaju i pacijentkinja) prilikom samopregleda nije primetila bilo kakav razlog za uzbunu poput čvorića, ispupčenja, ekcema, nesimetričnosti ili otoka dojki, ipak je rešila da joj stručno lice potvrdi da je zdrava.
Zato smo posetili specijalistu radiologije dr Suzanu Nedeljković u Kliničko-bolničkom centru Zemun, koja zajedno s načelnikom radiološke službe dr Mirkom Vasilskim radi na dijagnostikovanju ove bolesti.
- Bitno je naglasiti da bez obzira na to što prilikom samopregleda niste primetili promene u izgledu i strukturi tkiva dojke, trebalo bi jednom godišnje da dođete na ultrazvučni pregled. To važi za žene do 40 godina, dok se kod onih u starijoj dobi provera utvrđuje mamografom - objašnjava ona i dodaje da je novina to što je država donela uredbu o nacionalnom programu ranog otkrivanja karcinoma dojke, prema kojem se kod žena od 50 do
69 godina, koje se ubrajaju u najrizičniju grupu, sprovodi mamografski pregled svake druge godine.
- Karcinom dojke je najčešće maligno oboljenje kod žena u Srbiji. Zna se da svake godine imamo 4.000 novonastalih slučajeva obolevanja, a da je tendencija rasta prisutna svuda u svetu. Zbog toga je organizovani skrining izuzetno važan - objašnjava dr Nedeljković i naglašava da je takođe važno edukovati mlađe generacije koje nisu informisane koji su faktori rizika za nastanak karcinoma dojki.
Ovom bolešću pogođene su devojke koje su imale ranu menstruaciju i oko 12. godine su ušle u pubertet, nerotkinje, one koje su ostale u drugom stanju posle 35. godine, takođe i kod poznog ulaska u menopauzu i naravno one koje imaju genetsku predispoziciju.
- Gojaznost, konzumiranje alkohola i fizička neaktivnost takođe predstavljaju faktore rizika, ali su godine starosti i nasledni faktor najvažniji preduslovi za pojavu karcinoma dojke. Zato su pravilna ishrana, trčanje ili plivanje dobra mera zaštite - objašnjava specijalista radiologije i dodaje da se devojkama od 15 do 20 godina preporučuje prvi dolazak na godišnje ultrazvučne preglede. Jedino ćemo tako - kaže dr Nedeljković - pouzdano znati da li je došlo do benignih promena, koje ćemo bez straha od najgoreg moći da pratimo i blagovremeno reagujemo.
Činjenice
Upozoravajuće promene
• promene u veličini ili položaju grudi, asimetričnost
• pojava ispupčenja na koži, zaravnjenja i uvlačenja
• ekcemi, strije ili izgled „pomorandžine kore“ na grudima
• ispupčene ili uvučene bradavice, promena boje ili pojava sukrvičavog sekreta na njima
• rane i otok
Uputstvo stručnjaka: Pregledajte se sami u nekoliko jednostavnih koraka
Svaka žena može i mora jednom mesečno da obavi samopregled dojki, preporuka je specijaliste radiologije dr Suzane Nedeljković.- Kao i na ultrazvučnom pregledu, koji podrazumeva i palpiranje (opipavanje) grudi, tako ćete isto postupiti i kod kuće. Najbolje je da samopregled uradite oko desetog dana nakon menstrualnog ciklusa. Tad su mlečne i okolne limfne žlezde u dojkama u najmanjoj meri opkoljene kvržicama. Bitno je samo da se obavlja uvek u isto vreme - objašnjava ona i dodaje da samopregled može da se uradi u stojećem ili ležećem položaju i to pomoću ogledala.
1. Ispred ogledala spustite ruke pored tela i posmatrajte grudi
2. Vidite da li postoje promene u položaju, simetričnosti, boji, strukturi grudi i bradavica
3. Rotirajte telo tako da možete da vidite dojke iz profila
4. Podignite ruke i jagodicama prstiju pregledajte jamice ispod pazuha odozdo prema gore
5. Prstima prelazite od pazuha ka sredini dojki
6. U smeru kretanja kazaljke na časovniku krenite od areole da opipavate svaki deo dojke
7. Palcem i kažiprstom nežno pritisnite bradavice kako biste se uverile da li iz njih izlazi iscedak