Krtice u srpskom Interpolu triput spasle Šarića od sigurnog hapšenja
BEOGRAD - Hobotnica.
Darko Šarić, odbegli narko-bos, čak tri puta do sada je izbegao hapšenje, i to zahvaljujući svojoj krtici u kancelariji Interpola Srbije, saznaje Kurir u vrhu MUP.
Prema rečima našeg izvora, za Šarića je tri puta bila pripremljena klopka, ali on je svaki put uspevao da se izvuče zahvaljujući dojavama iz Interpola Srbije!
Beg u bescarinsku zonu
- Prvi put izbegao je hapšenje 17. decembra 2009. godine u Parizu na aerodromu. On je tada iz Švajcarske došao u glavni grad Francuske, odakle je trebalo da poleti za Podgoricu. Iako je hapšenje trebalo da bude izvedeno u potpunoj tajnosti, Šarić je uspeo da izbegne policiju jer je iz vrha policije imao dojavu da je lociran. Kada je shvatio šta se dešava, on je bukvalno utrčao u bescarinsku zonu i spasao se hapšenja.
Mesec dana kasnije, 17. januara 2010. godine, samo nekoliko dana pre nego što je za njim raspisana zvanična poternica, izbegao je hapšenje na aerodromu u Beču. Šarić je tog dana trebalo da poleti iz Podgorice za Beč, sve je bilo spremno za njegovo hapšenje na austrijskom aerodromu, ali je dobio dojavu o akciji i otkazao je let! - kaže izvor našeg lista iz MUP i dodaje:
Utekao u poslednji čas
- Samo sedam dana posle toga - 24. januara 2010. godine Šarić, na dan kada je za njim raspisana međunarodna poternica, uspeo je i treći put da pobegne policiji - avionom je ilegalno napustio Crnu Goru. Sama činjenica da je Šarić tri puta bukvalno za dlaku izbegao hapšenje i da je te operativne podatke znao izuzetno mali krug ljudi, najbolje ilustruje na kom nivou je on imao veze u policiji.
U to vreme, na čelu srpskog Interpola bio je Miloš Oparnica, koji je tu kancelariju vodio od 2001. godine do 16. juna 2011. Interpol je 2010. godine izdvojen iz UKP, što praktično znači da su bili zasebna jedinica i da nisu bili u obavezi da o detaljima akcija obaveštavaju načelnika ove službe. Oparnica je kasnije, na predlog ministra policije, unapređen - postavljen je za njegovog pomoćnika i načelnika Sektora unutrašnje kontrole.
- Za unapređenje Oparnice zaslužni su Branko Lazarević, bivši šef kabineta ministra policije, a koji je osumnjičen da je Darku Šariću odavao informacije, i Snežana Malović, tadašnja ministarka pravde. Iako je Lazarević u to vreme već bio raspoređen na mesto atašea u Atini, on je preko svojih ljudi u MUP i dalje vedrio i oblačio u tom resoru - dodaje izvor našeg lista.
Kroz iglene uši
KAKO JE ŠARIĆ USPEO DA POBEGNE
- 17. decembar 2009. godine - iz Švajcarske išao za Crnu Goru, na aerodromu u Parizu mu spremili hapšenje, ali u trenutku kada je lociran, već je bio u bescarinskoj zoni
- 17. januar 2010. godine - na aerodromu u Beču pripremljeno mu je hapšenje, u poslednjem trenutku otkazao let
- 24. januar 2010. godine - ilegalno avionom napustio Crnu Goru
Đurović:
ŠARIĆA NISU HTELI DA UHAPSE
Veze Šarića sa ljudima iz srpske policije možda je najbolje opisao Dejan Đurović, rukovodilac Nacionalnog centralnog biroa Interpola u Podgorici, koji je u jednom od intervjua rekao da je Srbija, da je htela, mogla da uhapsi Darka Šarića!
- Trebalo je da raspišu poternicu čim nije uspelo njegovo hapšenje u Francuskoj, 17. decembra 2009. Zašto to nisu učinili, odgovore treba tražiti u Srbiji. Čudno je što Beograd još tada, kada je Šarić u Parizu umakao i seo u avion „Montenegro erlajnza“ za Podgoricu, nije dostavio međunarodnu poternicu i Crnoj Gori! U tom slučaju bilo bi nemoguće da Šarić izbegne hapšenje u Podgorici - kazao je Đurović.