BEOGRAD - Pravdi na crtu.
Novi zakon o prekršajima koji danas stupa na snagu omogućiće efikasniji sistem kažnjavanja, brže sudske postupke, kao i smanjenje korupcije. Ovaj zakon nosi brojne novine, a jedna od njih je da će građani plaćati kazne upola jeftinije ukoliko priznaju krivicu i u roku od osam dana izmire obaveze. S druge strane, niko više neće moći da se sakrije i izbegne plaćanje jer će kazne stizati na radna mesta, kao i elektronskom poštom. Važna novina je da se ovim zakonom građanima, umesto novčane kazne, nudi mogućnost da obave društveno koristan rad u zdravstvenim ustanovama, gradskoj čistoći, da pomažu starim licima...
KAZNA S POPUSTOM
Ukoliko saobraćajnu kaznu platite u roku od osam dana, biće upola manja. Ipak, građani na raspolaganju imaju četiri opcije:
-Prekršajni nalog biće izdavan samo za one prekršaje za koje je propisana novčana kazna u fiksnom iznosu. Tako ćete za nevezivanje pojasa, za šta se plaća 5.000 dinara na licu mesta, od policajca dobiti prekršajni nalog. Ukoliko u roku od osam dana odlučite da platite kaznu, platićete samo 2.500 dinara.
-Treća varijanta je kada građani smatraju da nisu krivi.
U tom slučaju odlaze u nadležni prekršajni sud, potpisuju prekršajni nalog i praktično pokreću postupak protiv sebe. Ako se na kraju ispostavi da su odgovorni, platiće i punu kaznu i troškove postupka.
-Druga opcija je da platite pun iznos kazne do početka izvršnog postupka.
-Građani mogu da čekaju da se završi izvršni postupak protiv njih, a tada plaćaju i kaznu i troškove izvršnog postupka.
ZATVOR I KAZNA ZA ALKOHOL
Ukoliko pod dejstvom alkohola sednete za volan, od danas su kazne za taj prekršaj znatno strože.
TEŠKO PIJANSTVO (od 1,2 do 1,6 promila):
- 10 kaznenih poena
- kazna od 15.000 do 30.000 dinara ili zatvor do 30 dana
- najmanje šest meseci zabrane upravljanja
- zadržavanje u policijskoj stanici najmanje na 12 časova
VEOMA TEŠKO PIJANSTVO (od 1,6 do 2 promila):
- 12 kaznenih poena
- kazna od 15.000 do 30.000 dinara ili zatvor do 30 dana
- najmanje osam meseci zabrane upravljanja
- zadržavanje u policijskoj stanici najmanje 12 časova
POTPUNO PIJANSTVO (više od 2 promila):
- 14 kaznenih poena
- od 100.000 do 120.000 dinara ili zatvor od najmanje 15 dana
- najmanje osam meseci zabrane upravljanja
- zadržavanje u policijskoj stanici na 12 časova
DVE KAZNENE EVIDENCIJE
U evidenciji o kažnjavanju biće upisani svi podaci o onima koji su kažnjeni, za koje su prekršaji kažnjeni i kojom vrstom sankcije. Uvidom u ovu evidenciju sud može da proveri da li je osoba kojoj se sudi već kažnjavana, što može biti otežavajuća okolnost za novu kaznu. Postojaće i registar neplaćenih novčanih kazni i drugih novčanih davanja koja nisu plaćena u roku. Ako se vaši podaci nađu u njemu, nećete moći da dobijete saobraćajnu ili vozačku dozvolu ili dozvolu za držanje oružja. Ako je kažnjeno pravno lice ili preduzetnik, neće moći da promeni delatnost ili registraciju dok ne plati kaznu.
BRISANJE PODATAKA IZ REGISTRA
Predlog za dupliranje rokova zastarelosti nije prošao u parlamentu, tako da rok za pokretanje prekršajnog postupka ostaje dve godine. Zaštitna mera (oduzimanje dozvole) neće se brisati dok se ne izvrši ili dok ne istekne rok zastarelosti. Građanin koji smatra da nije izvršio prekršaj, pa zbog toga ne želi da uzme nalog, moći će da pokuša to da dokaže u prekršajnom postupku. Uzimanje naloga ne znači priznanje krivice, građaninu je ostavljena mogućnost da se predomisli i da sam pre isteka osmog dana pokrene prekršajni postupak.
REGISTAR SANKCIJA
Mnoge će na pojavljivanje pred sudom naterati druga mogućnost države - da se, preko Registra neplaćenih kazni, onima koji nisu izmirili kazne onemogući da na državnim šalterima dobiju razne dozvole ili uverenja. Uvodi se i registar sankcija, pa će sudije znati da li je prijavljeni građanin povratnik.
EFIKASNIJA DOSTAVA
Neotvaranje vrata, razni izgovori ukućana ili fiktivna adresa više neće biti dovoljni, jer je uvedeno dostavljanje sudskih poziva na radnom mestu, pa čak i elektronsko dostavljanje - kad se poziv pojavi na sajtu suda, smatraće se da je osumnjičeni za prekršaj obavešten, pa ako se ne odazove, biće priveden.
RAD U JAVNOM INTERESU
Ako građani ne mogu ili ne žele da plate kaznu, pozivaju se na odsluženje zatvorske kazne, koju mogu zameniti radom u javnom interesu (gradska čistoća, pomoć starima). Samo novčane kazne mogu se zameniti kaznom rada. Dakle, ako neko napravi saobraćajni prekršaj za koji je propisano oduzimanje vozačke i novčana kazna, to ne mogu da odrade.