VAŠINGTON - Nismo bili sami.
Na meteoritu koji je stigao s Marsa i pao na Zemlju tokom kamenog doba nalaze se brazde i sfere koje podsećaju na tragove kretanja mikroorganizama, tvrde naučnici NASA u izveštaju objavljenom u časopisu Astrologija. Štaviše, tvrde oni, deluje kao da su utisnute u kamen pre nego što su se usled udara bile odlomljene od Marsa. Nakon otkrića malih kugli i tunela bogatih ugljenikom na marsovskom meteoritu ponovo se postavlja pitanje da li je moguće da je na Crvenoj planeti bujao primitivan život pre više miliona godina.
Moguća kontaminacija
- Nije u pitanju definitivan dokaz, ne možemo eliminisati mogućnost da je meteorit bio kontaminiran - saopštila je Lorin Vajt, glavni autor izveštaja i naučnik pri NASA laboratoriji za mlazni pogon.
Meteorit o kojem je reč poznat je kao Jamato 000593, težak je 14 kilograma i otkriven je tokom japanske ekspedicije kod glečera Jamato na Antarktiku. Veruje se da je to stena s Marsa stara 1,3 milijarde godina i da je napustila tu planetu pre oko 12 miliona godina, nakon što je usled udara odvojena od površine. Pre 50.000 godina dospela je do Antarktika, gde je otkrivena 2000. godine, a naučnici su zapazili dve posebne odlike na meteoritu. Najpre su primetili tunele i mikrotunele, za koje kažu da podsećaju na one kakve prave bakterije u bazaltu na Zemlji, zatim sitne sferule bogate ugljenikom između slojeva u kamenu.
Autori se slažu da je moguće da su te strukture posledica nekih drugih, nepoznatih mehanizama, a ne života, ali sličnosti su takve da ukazuju na tu mogućnost. Mars je možda pust danas, ali postoje indicije da je planeta ranije mogla biti pogodna za život. Postoji snažna osnova za verovanje da je ranije na Crvenoj planeti bilo vode, a to je ključni uslov za nastanak života. Doduše, zanimljivo je da se u samom radu koji je objavljen ne koristi termin „život“ već se govori o „biotičkoj aktivnosti“.
Biotička aktivnost
- Cilj rada nije bio da se ove odlike identifikuju kao da su nastale usled biotičke ili abiotičke aktivnosti, već pre da se otkrije da li su odlike potekle s Marsa - rekla je dr Vajt.
Postoji popriličan broj indikatora da je Crvena planeta mogla da podrži neke primitivnije oblike života. Prema uzorku koji je uzeo rover „Kjuriositi“ otkriveno je da su na Marsu mogli da se nađu živi mikrobi. U dobijenim uzorcima nađeni su i minerali gline, što ukazuje da je nekada davno na Marsu postojala vodena sredina, možda jezero, koja je bila neutralna i ne previše slana.
Meteorit dokaz života na Marsu!
Objavljeno
04.03.2014. 0:40h
→ 04.04.2017. 14:38h
Stena sa obližnje planete pre više od 50.000 godina dospela na Zemlju