ZAHVALNI RUSIJI: Pogledajte kako Al Džazira izveštava o četnicima na Krimu

Četnici tvrde da su zvanično deo onoga što zovu odbrambena borbena rezerva Autonomne Republike Krim, koju smatraju istorijskom ruskom teritorijom i što će referendum, kako kažu, samo potvrditi

SEVASTOPOLJ- Osim ruskih Kozaka, koji su došli na poziv krimskih Kozaka da pomognu u održavanju reda, na Krim je stigla i grupa uniformiranih pripadnika Četničkog pokreta iz Srbije.

Pojava četnika na Krimu izazvala je snažne reakcije na Balkanu, a do njih je u Sevastopolju došao Al Džazirin novinar Stefan Goranović.

Pripadnici Četničkog pokreta iz Srbije došli su kao dobrovoljci na Krim, a tamo su ih pozvali i ugostili ruski Kozaci sa kojima na punktovima kontrolišu vozila.
"Imamo zadatke. Na barikadama smo prisutni, po gradu šetamo, gledamo da ne bude nekih nemira. Uglavnom, na Krimu je mirno. Nema ekstremista. Tatari koji žive ovde kažu: neka bude šta bude, samo da nije rata", tvrdi Bratislav Živković, predsednik Četničkog pokreta.

Kažu da su došli samo u uniformama, bez oružja, i da su legalno prešli granicu.
"Nama oružje ovde nije ni potrebno. Nismo došli ovde naoružani. Ako bude bilo potrebe za oružjem, dobićemo ga ovde. Naše prisustvo je samo jedna mirovna misija. Prenosimo ovde naša iskustva sa barikada na Kosovu i Metohiji", dodaje Živković.

Dobrovoljci su jednoglasni kad je reč o motivu, a to je zahvalnost Rusiji, kako navode, za sve što je učinila za srpski narod na Kosovu.

"Kada dođem ovde, osećam ponos što sam Srbin, jer Rusi su nas zaista dočekali kao braću, što mi njima i jesmo – kao i oni nama", navodi Slaviša Đokić, koji je na Krim došao sa područja Trstenika.
Ruski Kozak Aleksej Suškov prenosi kako je bila "velika radost i oduševljenje, jer su želeli da se vide". "Najlepše emocije", kratko je rekao Suškov.

Svi tvrde da su zvanično deo onoga što zovu odbrambena borbena rezerva Autonomne Republike Krim, koju smatraju istorijskom ruskom teritorijom i što će referendum, kako kažu, samo potvrditi.

"Četnici ostaju na Krimu sve do sprovođenja referenduma, kažu, kako bi doprineli održanju mira na poluostrvu. Njihova poruka je da se odluka naroda mora poštovati čak i ako to uključuje odvajanje Krima od Ukrajine", zaključuje Al Džazirin novinar Stefan Goranović u javljanju iz Sevastopolja.

http://www.youtube.com/watch?v=SadDmSG33oY