355 miliona evra uštede na javnim nabavkama u 2013.

Fonet
Ponuđači su prisiljeni da se bore snižavanjem cena da dobiju posao, posebno u uslovima ekonomske krize, kaže direktor Predrag Jovanović

BEOGRAD - Zahvaljujući primeni novog Zakona o javnim nabavkama ostvarena je velika racionalizacija u tim postupcima, u 2013. godini potrošeno oko 355 miliona evra manje na javne nabavke, nego u 2012, izjavio je direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović.

On je rekao da se tu pre svega ispoljio efekat najniže cene, koji se kod nas pojavljuje kao najvažniji kriterijum. Ponuđači su prisiljeni da se bore snižavanjem cena da dobiju posao, posebno u uslovima ekonomske krize.

Jovanović je dodao da je slična situacija i u Hrvatskoj, koja je postala član EU, gde je u 99 odsto slučajeva, najniža cena jedini kriterijum, dok je drugi kriterijum - ekonomski najpovoljija ponuda, koja uključuje i kvalitet i karakteristike proizvoda, minimalno zastupljena.

Uprava za javne navake godinama unazad promoviše upravo drugi kriterijum, ali biće potrebno da prođe dosta vremena da bi se ona značajnije afirmisala, konstatovao je Jovanović.

On je rekao da je Evropska komsija ocenila početak primene zakona (od 1. aprila prošle godine), kao ogroman napredak, jer je za nepunih godinu dana urađeno više, nego u drugim zemljama godinama.

"Dali su nam smernice na šta treba da obratimo paznju, a to je suzbijanje izuzeća od primene zakona, suzbijanje pregovaračkih postupaka i afirmacija otvorenog postupka, kao konkuretnog i transparentnog", kazao je Jovanović.

On je naveo da je u ;etrvtom kvartalu prošle godine, udeo otvorenog postupka dostigao rekordnih 80 odsto, što je više nego u čitavom desetogodišnjem periodu. Prema njegovim rečima, njačešće zloupotrebe su bile sproveđenje nezaključenih ugovora, bez sprovedenog postupka javne nabavke, ili sa neosnovanim pregvaračkim postupkom, na koji naručiocii nisu imali pravo.

Jovanović je istakao da je važno što je uvedena lična odgovornost za kažnjavanje odgovornih lica kod naručilaca, napominjući da bi efekat bio veći, kad bi se objavljivalo spisak kažnjenih odgovornih lica. Od 1. marta je počela primena Zakona o prekršajima i Uprava za javne navke je dobila nadležnost da podnosi prekršajne prijave, a druga značajna novina je što je Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki postala prvostepeni prekršajni organ.

S obzirom da je Komisija specijalizovana za javne nabavke očekujemo da će ona znatno efikasnije okončati prekršajne postupke, nego ranije, kada su to radile sudije za prekršaje, koje su imale i mnogo drugih predmeta, zaključio je Jovanović.