Država svakome iz džepa izbije 11 evra dnevno

Kurir Austrija

BEČ - Po džepu građana.

Svaki Austrijanac dnevno za državnu upravu daje 11 evra! Do tog podatka se dolazi kad se ukupni godišnji izdaci savezne države, pokrajina i opština od 34 milijarde evra podeli s brojem stanovnika. Dobije se najpre suma od 4.404 evra godišnje, što je 11 evra svaki dan po svakom stanovniku, od bebe u kolevci do starice u staračkom domu. Devet pokrajina, 80 kotara i 2.357 opština luksuz je koji Austrija sebi više ne može da dozvoli, kažu mnogi i zahtevaju temeljnu reformu državne uprave.

Teško do reforme

Kad bi se uspelo uštedeti samo nekoliko procenata ove ogromne sume, to bi bilo mnogo više nego što bi doneli neki porezi o kojima se mnogo diskutovalo, na primer dodatni porez za ljude koji imaju milionsko bogatstvo, koji su zagovarali socijaldemokrate i komunisti. Reformu austrijskog federalizma, ipak, nije lako izvesti. Pokušaji fuzionisanja opština nailaze na velike otpore. Jedna takva ideja u Štajerskoj nije imala nikakvu šansu za uspeh, sasečena je ustankom gradonačelnika. Ukratko, svaka ovakva reforma uperena je protiv mnogih interesa, pa je i otpor žestok.

Besmisleno

Međutim, i laicima je jasno da se mnoge neracionalne stvari događaju u državi, kao što su bolnice s neispunjenim kapacitetima koje su izgrađene jedna blizu druge, pri čemu je jedna u jednoj pokrajini, a druga u drugoj. I Računski sud Austrije kritikovao je postojanje ovakvih paralelnih struktura, konkretno bolnice Kitze (Kittsee) i Hajnburg (Hainburg), koje su udaljene samo 12 kilometara jedna od druge.

U istinskom federalizmu pokrajine i opštine bile bi zadužene i za poreske prihode i za izdatke. Prema sadašnjem stanju, savezna država uteruje 95 odsto poreskih prihoda, koje kao gazda široke ruke deli upravnim jedinicama ispod sebe. Pokrajine i opštine zadužene su za prikupljanje samo pet odsto svih poreskih prihoda u Austriji, a 30 odsto svih državnih izdataka ide na njihov račun.

Rasipanje
Trostruke subvencije

U komplikovanoj austrijskoj upravnoj strukturi čak ni savezna vlada nema pregled nad svim finansijskim aspektima, na primer nad subvencijama, koje su u nekim slučajevima dvostruke, čak i trostruke, savezne, pokrajinske i opštinske.