Zorana Mihajlović: Vratićemo rudnik, Keramika će raditi!
BEOGRAD - Ima nade.
Interes države je da „Keramika Mladenovac“ radi i da njeni zaposleni počnu da primaju plate, izjavila je ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović prilikom posete toj fabrici.
Ona je istakla da je sramota da fabrika ne radi i radnicima obećala da će učiniti sve da rudnik gline Košarno, koji je nedavno prodat na licitaciji, bude vraćen u vlasništvo fabrike kako bi se oživela proizvodnja i da sledeći put, kad bude došla, zatekne sve radnike na svojim radnim mestima.
Rudnik kao njiva
- Mi moramo po zakonu da radimo i da sačuvamo rudnik jer je on prirodno dobro. On će sigurno biti vraćen „Keramici“, a ti koji su ga prodali prodali su ga kao da je njiva - istakla je Mihajlovićeva i dodala da će u četvrtak biti organizovan sastanak kome će prisustvovati predstavnici „Srbijagasa“, EPS, ministarstava privrede i zdravlja kako bi se dogovorili šta svako u svom resoru može da uradi kako bi se radnicima, koji nisu primili 22 plate, povezao staž i overile zdravstvene knjižice. Radnici su ministarku obavestili da imaju zalihe sirovina i da bi fabrika mogla odmah da počne da radi kad bi imali struju i gas.
- Imate ugovorene poslove, imate kupce i robu. Mi ćemo učiniti sve što je u skladu sa zakonom da ova fabrika radi - rekla je Mihajlovićeva radnicima s kojima je obišla fabriku.
Sekretar privremenog organa Beograda Goran Vesić kazao je da je najbitnije da se fabrici vrati rudnik, a da će provera privatizacije „Keramike“, čije poništenje radnici traže, biti rešena postepeno i u skladu sa zakonom.
- Postupci u vezi s poništavanjem privatizacije neka idu svojim tokom. To može trajati pet do 10 godina, ali je najvažnije da se pokrene proizvodnja - naglasio je Vesić.
Na pitanje radnika ko će upravljati fabrikom kad ona počne da radi, dok provera privatizacije ne bude gotova, ministarka Zorana Mihajlović je odgovorila da će fabrikom upravljati država.
Kurir prvi pisao
Podsetimo, Kurir je prvi skrenuo pažnju javnosti da je firma „Oil BG“ iz Sofije zbog potraživanja od 65 miliona dinara na licitaciji prodala zemljište u vlasništvu „Keramike“ ispod koga se nalazi rudnik gline Košarno, čija je sirovina neophodna za proizvodnju u fabrici.
Opasnost
OD HEMIKALIJA PRETI EKOLOŠKA KATASTROFA
Zaposleni u „Keramici“ od ministarke Zorane Mihajlović zatražili su da im pomogne da reše problem ogromne količine neiskorišćenih hemikalija, neophodnih za proizvodnju, a koje u fabrici stoje nezaštićene.
- Može da dođe do ekološke katastrofe. Ako uskoro ne dođe struja i ako ne počne proizvodnja od te smese koja zamešana stoji u bazenu, to će se sve ščvrsnuti i više neće biti upotrebljiv ni bazen ni smesa puna hemikalija.