U Albertini izložba "Između Direra i Napoleona"

Direrov zec pred bečkom publikom

Ovo je najpoznatiji zec u istoriji umetnosti, možda i najpoznatija životinja ikad napravljena slikarskom rukom - slično kao što je "Mona Liza" među ljudskim portretima

BEČ - Ponovo "na slobodi".
Najpoznatiji zec koji je ikada naslikan ponovo je izašao iz svoje jazbine. Bečka Albertina, svetski najznačajnija zbirka crteža i drugih grafičkih dela na papiru, od danas za javnost otvara svoju specijalnu prolećnu izložbu "Između Direra i Napoleona: Osnivanje Albertine".

Ko u Beč dođe do 29. juna, moći će da vidi "Poljskog zeca", crtež u boji koji je 1502. napravio Albreht Direr, vrhunski nemački umetnik renesanse. Ovo je najpoznatiji zec u istoriji umetnosti, možda i najpoznatija životinja ikad napravljena slikarskom rukom - slično kao što je "Mona Liza" među ljudskim portretima. Ko izbliza pogleda Direrovog zeca u oči, videće da je umetnik u njima majstorski ucrtao i prozore svog ateljea. Oni se ogledaju u zekinim očima.

S obzirom na to da Direrov zec ne sme da bude predugo izložen - zbog osetljivosti na svetlo - izlazi na videlo tek jednom u deceniji ili ređe, kao sada. Vojvoda Albert, osnivač Albertine (i jedan od zetova Marije Terezije, muž njene ćerke Marije Kristine), postao je vlasnikom Direrovog "Zeca" 1796. godine, nakon što je razmenio više umetničkih dela sa Francom II, austrijskim carom.

"Između Direra i Napoleona: Osnivanje Albertine" prikazuje ukupno 400 dela. Među njima je oko 100 majstorskih radova svetskog kalibra iz nekadašnje lične zbirke kneza Alberta: crteži Rafaela, Mikelanđela, Leonarda da Vinčija, Brojgela, Rembranta. Među ostalim, Direrovom "Zecu" društvo u izložbenim halama Albertine sada pravi i poznati Rembrantov "Slon", kao i "Velike ribe koje jedu male" Pitera Brojgela Starijeg.