RUSIJA ZAPRETILA VETOM: SB UN o Ukrajini bez dogovora

Beta
Rezolucija bi pozvala zemlje da ne priznaju rezultate referenduma na Krimu, čiji je parlament već izglasao da želi da se pripoji Rusiji

NJUJORK - Savet bezbednosti UN ponovo je u četvrtak veče razmatrao situaciju u Ukrajini, a SAD su ponudile nacrt rezolucije kojom bi referendum o nezavisnosti Krima bio proglašen nelegalnim, ali je Rusija najavila da će uložiti veto pa je glasanje o njoj odloženo.

Prema navodima diplomata, rezolucija bi pozvala zemlje da ne priznaju rezultate referenduma na Krimu, čiji je parlament već izglasao da želi da se pripoji Rusiji.

Ali Rusija, jedna od pet stalnih čalnica SB UN sa pravom veta, jasno je stavila do znanja da je protiv tog nacrta rezolucije, pa je odlučeno da se glasanje o njoj odloži najkasnije do subote kako bi bilo vremena za dalje pregovore.

Američka ambasadorka u UN Samanta Pauer, rekla je novinarima posle sastanka, da je cilj rezolucije da se promene nameree Rusije, "pre nego što životi nevinih budu izgubljeni".

Ona je dodala i da bi rezolucija "garantovala mirno rešenje ukrajinske krize, zasnovano na međunarodnom pravu i ovlašćenjima Saveta bezbednosti da, kada je potrebno, osiguraju bezbednost i mir u svetu".

Pauerova je referendum na Krimu opisala kao "organizovan na brzu ruku i neopravdan", ocenjujući ga kao kršenje suvereniteta Ukrajine.

Ona je dodala da ističe vreme za mirno rešenje krize i pozvala Rusiju da posluša "znatno ujedinjene" glasove 14 članica SB UN i ukrajinskog naroda.

Na sednici je govorio i predsednik prelazne ukrajinske vlade Arsenij Jacenjuk, koji je optužio je Rusiju za sprovođenje vojne agresije, rekavši da za nju nema nikakvog razloga niti osnova i ocenio je kao neprihvatljivu.

Jacenjuk je u rekao i da je uveren da Rusija ne želi rat i i pozvao Moskvu da uzme u obzir volju naroda i vrati se dijalogu s Ukrajinom.

Ruski ambasador u Ujedinjenim nacijama Vitalij Čurkin poručio je da Rusija ne želi rat zbog krize u Ukrajini.

"Rusija ne želi rat, niti to žele Rusi, a uveren sam i da Ukrajinci to ne žele", rekao je Čurkin, nakon obraćanja Arsenija Jacenjuka.

Čurkin je kritikovao procenu zapadnih sila o krizi u Ukrajini i situaciji na Krimu i ponovio poziciju Moskve da je ukrajinski predsednik Viktor Janukovič neustavno svrgnut s vlasti.

Čurkin je stao u odbranu referenduma na Krimu, rekavši da proističe iz pravnog vakuma u toj autonomnoj republici, koji je nastao kao rezultat "neustavnog zbacivanja vlade u Kijevu" prošlog meseca.

Nekoliko zapadnih diplomata izjavilo je da se nada da će se Kina, koja se pridružila ruskom vetu na tri rezolucije o Siriji 2011, ovog puta distancirati od Moskve.

"To bi pokazalo da je Rusija usamljena, da većina Saveta, uključujući i Kinu, ne stoji uz nju kad eje Ukrajina u pitanju", rekao je jedan od diplomata.

Ambasador Kine u UN Liu Đeji, rekao je da Peking poziva obe strane na uzdržanost i zalaže se za rešenje krize političkim i diplomatskim sredstvima.

Britanski ambasador u UN Mark Lajal Grant pozvao je Rusiju i vlasti na Krimu da otkažu glasanje, rekavši da "slobodan i pošten referendum nikako ne može biti održan tamo gde birači glasaju na nišanu oružja".

Ovo je bila šesta sednica Saveta bezbednosti UN posvećena situaciji u Ukrajini u poslednjih 12 dana, ali nijedna nije okončana konkretnim dogovorom ili akcijom.