Kosovo i Metohija

Vulin:Nećemo pregovarati o armiji Kosova

Foto: Tanjug
Armija Kosova za Srbiju potpuno neprihvatljiva i da ne namerava da u okviru briselskog dijaloga ili na neki drugi način pregovara o tom pitanju, rekoa je ministar bez portfelja

BEOGRAD - Ministar bez portfelja zadužen za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin izjavio je danas da je armija Kosova za Srbiju potpuno neprihvatljiva i da ne namerava da u okviru briselskog dijaloga ili na neki drugi način pregovara o tom pitanju.

"Pogrešne su interpretacije da tražimo nekakav aneks, mi ne tražimo nikakav aneks (briselskog sporazuma). Ne tražimo nikakav aneks ili pregovore o armiji Kosova - nema armije Kosova", poručio je Vulin.

Kako je objasnio, Vlada Srbije nije odustala od zahteva za sazivanje sednice Saveta bezbednosti UN o tom pitanju, ali ne zavisi od nje kada će se to desiti.

Vlada Srbije, istakao je Vulin, nije promenila stav da je kosovska armija apsolutno neprihvatljiva, jer Beograd se čvrsto drži rezolucije 1244 i po toj rezoluciji nije moguće pretvoriti bezbednosne snage u oružane snage.

Upitan da li je moguće da Priština unilateralno, bez dogovora sa bilo kim, odluči da formira vojsku Kosova, Vulin je odgovorio da ne misli da je tako nešto moguće.

"Danas se mnogo govori o poštovanju međunarodnog prava. Ovo je velika prilika da i zapadne zemlje, čak i zemlje koje su priznale Kosovo, pokažu da im je stalo do međunarodnog prava. Rezolucija 1244 je još uvek važeća i ona može da se promeni samo odlukom SB. Dok se to ne dogodi, rezolucija mora biti poštovana, a jedan njen deo govori da se na KiM kao oružane snage nalaze snage Kfora", rekao je Vulin.

Kako je istakao, praviti oružane snage na tako problematičnoj teritoriji, na prostoru koji je pod garancijama UN, značilo bi da se nema poverenje u UN i međunarodnu zajednici i da se pravi oružana sila koja treba da se obračuna sa Srbima.

"Okruženje KiM je potpuno mirno. Srbija neće napadati deo svoje teritorije, Albanija i Makedonija sigurno neće napadati KiM. Od koga se onda oni brane? Ta teritorija je pod najvišim garancijama međunarodne zajednice i formiranje bilo kakve vojske Kosova najavilo bi mogućnost međuetničkih sukoba", upozorio je Vulin.

Takođe, kako je objasnio Vulin, najava formiranja takozvane armije Kosova uoči podsećanja na 17. mart 2004. godine, na desetogodišnjicu pogroma za koji niko nije kažnjen, jeste nešto što Srbiju dodatno uznemirava.

"Nisam pristalica teorija zavere, ali kao da je neko hteo da nam baš na 17. mart poruči da se etničko čišćenje može nastaviti. Takva formacija, koja bi brojala pet hiljada aktivnih pripadnika i tri hiljade rezervnih, ne bi mogla da posluži ni za šta osim za nešto takvo, ona ni za šta drugo ne može da služi", rekao je Vulin.

On je upozorio da bi svaka druga oružana sila na KiM osim Kfora dovela sasvim sigurno do otvorenog neprijateljstva sa Srbima na KiM, a to bi imalo nesagledive posledice.

Osim međunarodnog prava, kako je objasnio Vulin, postoji još jedna prepreka formiranju takve formacije, a to je činjenica da srpski politički predstavnici na Kosovu i Metohiji moraju da prihvate tako nešto.

"Potrebno je da dve trećine srpskih to jest manjinskih poslanika glasa za tako nešto, jer mora doći do promene ustava. Koliko znam ne postoji ni najmanja spremnost Srba u parlamentu privremenih institucija u Prištini koji bi glasali za tako nešto", rekao je Vulin.