Predsednik Skupštine Otakringa, 16. bečke opštine, jeste Franc Prokop (Franz Prokop), socijaldemokratski političar (56), koji je već skoro deceniju na čelu ove opštine. U njoj politički deluje od 1994. godine, a njen predsednik je od 2004. Pre nego što je postao prvi čovek ovog dela Beča, bio je predsedavajući opštinske kulturne komisije. Između ostalog, podržavao je razvoj projekta urbanog razvoja i revitalizacije ovog dela grada "Soho u Otakringu", kojim se promoviše suživot i saradnja različitih institucija, interesnih grupa i stanovništva, bez obzira na starost, religioznu i nacionalnu pripadnost. Pored brojnih izložbi, diskusija i kreativnih radionica, svakog proleća organizuje se i nadaleko poznat festival "Soho in Ottakring", koji će ove godine trajati od 17. do 31. maja.
Ukratko, Prokop ima izuzetno bogato iskustvo u interkulturalnom delovanju. Rado se odazvao pozivu Kurira da prokomentariše ustupanje rimokatoličke crkve Nojlerhenfeld (Neulerchenfeld) Srpskoj pravoslavnoj crkvenoj opštini u Beču.
- Naravno da pozdravljam Srpsku pravoslavnu crkvenu opštinu u crkvi Nojlerhenfeld u našem delu Beča. Štaviše, planiram da pozovem predstavnike Srpske pravoslavne crkve u našoj opštini Otakring na jedan mali prijem, gde ću inicirati razmenu mišljenja i kada je reč o budućim projektima - kaže Prokop.
- Odranije intenzivno sarađujem sa Savezom Srba u Austriji. Predsednik ovog saveza Zoran Aleksić ima zaista čvrste veze sa našom opštinom. Kulturno-umetničko društvo "Bambi" u ulici Hutengase (Huttengasse), koje postoji duži niz godina, primer je naše odlične saradnje - dodaje Prokop.
Otakring je veoma raznolika bečka opština i opštinski političari moraju da sarađuju sa različitim grupama stanovništva.
- U saradnji sa mnogim udruženjima i građanima Otakringa uradili smo mnogo upravo kada je reč o crkvi Nojlerhenfeld - naglašava Prokop.
- Preoblikovali smo i pijacu Brunenmarkt (Brunnenmarkt) i poboljšali izgled velike ulice Otakringeštrase (Ottakringerstrasse - arterija ovog dela grada). U to je investirano 6,3 miliona evra. Napravili smo nove, sigurnije pešačke prelaze, povećali sigurnost dece na putu do škole i obdaništa. Sada je manje buke od saobraćaja, atraktivnije su stanice tramvajske linije 44, unapredili smo infrastrukturu za biciklistički saobraćaj, zasadili još drveća... Ukratko, uveliko je poboljšan izgled ove ulice - objašnjava Prokop.
On je svestan da mora još mnogo da se investira u Otakringerštrase, naročito u saniranje starih stambenih zgrada.
- Paralelno sa poboljšanjem izgleda ulice, inicirali smo i sanaciju prostora oko ulice. Planiramo da narednih godina mnogo uložimo u umetnost i kulturu. Jedan od ciljeva je i renoviranje stanova i čitavih stambenih blokova, kao i svega drugog na dobrobit ovog dela grada, što će poboljšati kvalitet života stanovnika Otakringa - kaže Prokop.
Lična karta
NA RUBU BEČA
Otakring (Ottakring), 16. bečka opština, spada u rubne opštine, izvan "Kaiša" (Gürtel), drugog koncentričnog kruga oko istorijskog središta Beča. Tamo je nekad bila spoljna linija odbrane grada i visoki zemljani nasip. Opština je formalno nastala 1892. Danas ima oko 100.000 stanovnika, od kojih četvrtinu čine stranci. Prema podacima iz druge polovine prošle decenije, Otakring je bio na petom mestu rang-liste bečkih opština po broju stranaca, pri čemu je svaki dvanaesti Srbin ili Srpkinja. Inače, u Otakringu odavno deluje najpoznatija bečka pivara, nazvana upravo po ovom delu grada - Ottakringer Brauerei (Otakrinška pivara).
Reakcije političara na ustupanje crkve SPC
Pitali smo vodeće ljude Grada Beča i rukovodioce partija u Skupštini Beča šta mislite o ustupanju rimokatoličke crkve Nojlerhenfeld Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Johan Gudenus (Johann Gudenus), šef odborničkog kluba FPÖ u gradskoj skupštini:
- Posle mnogo godina trajanja procesa poklanjanja crkve Srpskoj pravoslavnoj opštini, konačno je doneta odluka da će posle Uskrsa, posle praznika, Srpska pravoslavna crkva preuzeti taj hram. Mislim da je to vrlo lep gest Katoličke crkve, koja je pokazala i hrišćansku ljubav i pristupanje hrišćanskim odnosima s pravoslavnom crkvom. Mislim da će i katolicima biti drago što će ta crkva i dalje biti u rukama hrišćana i što će se tamo i dalje slaviti hrišćanska liturgija.
Alfred Hoh (Alfred Hoch), rukovodilac bečkog ÖVP, rekao nam je da njegova partija uvek u takvim pitanjima naglašava da je crkva odvojena od države. Ako se zbog manje vernika, troškova ili drugih razloga jedna katolička crkva ustupi nekoj drugoj crkvenoj zajednici, to je potez koji se akceptira u Narodnjačkoj partiji. Pritom je pozitivna činjenica da crkva ne ostaje prazna. Iz ureda bečkih Zelenih kažu da im, kao partiji, religija ne spada u "temeljnu kompetenciju", ali da je svakako dobro da crkva, kao građevina, ne bude napuštena.
Iz kabineta bečkog gradonačelnika Mihaela Hojpla (Michael Häupl) odgovorili su nam da nemaju komentar ovim povodom.
Bečko ministarstvo za integraciju smatra da je osnovni cilj održavanje harmoničnog suživota u gradu bez obzira na to o kojoj grupi ljudi je reč i ma koliko bila velika, bilo da je reč o vernicima ili ateistima, pripadnicima svake nacije, seksualne orijentacije itd.