Fric Štrobl predsednik Socijaldemokratskog privrednog udruženja Beča
Fric Štrobl je na čelu Socijaldemokratskog privrednog udruženja Beča (SWV), koje predstavlja samostalne preduzetnike i zalaže se da se oni solidarno i pravedno tretiraju u Austriji, posebno u Beču. SWV naročito podržava male preduzetnike, preduzeća u kojima je vlasnik jedini zaposleni. Početkom 2015, na izborima za PK Beča, socijaldemokrati bi sa SWV mogli možda i da preteknu narodnjake, njihov trradicionalno moćan Privredni savez (Wirtschaftsbund), i postanu najjači u krovnoj interesnoj organizaciji bečkih privrednika.
Gde i kako delujete?
- Za razliku od Privredne komore (PK), naša organizacija nema obavezno članstvo, član je svako ko želi. Delujemo u PK, koja je organizovana na saveznom nivou i u devet austrijskih pokrajina. Bečka PK je najveća u Austriji, ima oko 100.000 aktivnih članova. U njoj su zastupljeni predstavnici različitih interesa. Na vrhu su predsednik, dva potpredsednika i predsedništvo. Tu je i prošireno predsedništvo, predstavnici sedam privrednih sektora: zanatstvo, industrija, trgovina, banke/osiguranje, transport, turizam, informatika/konsalting. Svaki sektor ima i podgrupe, „stručne grupe“, s predstavnicima iz privrednih grana.
Za svaku od stručnih grupa, pa sve do Predsedništva PK, biraju se zastupnici interesa članova PK. Tu mi, SWV, ulazimo u igru, kandidujemo naše ljude u svakoj stručnoj grupi. To je „glavni izbor“ predstavnika u PK. Kasnije se, prema udelu glasova u stručnim grupama, interno u PK biraju njeni viši organi, sve do predsednika.
Na poslednjim izborima 2010. SWV je dobio 31,14 odsto. Šta očekujete 2015?
- Cilj je da SWV dobije više glasova nego 2010. i da možda, prvi put, PK Beča ima socijaldemokratskog predsednika. Naglašavam da naša organizacija zaista pomaže ljudima da ostvare svoje interese, bez obzira na poreklo ili bilo šta drugo. Nije nam cilj da maksimalizujemo broj glasova pa da zaboravimo koga predstavljamo. Trenutno stanje je povoljno za SWV. U problemima je Narodna partija (ÖVP). Mnogi članovi su joj otišli u Neos, što je dovelo i do ostavke Brigite Jank (Brigitte Jank), predsednice bečke PK. Siguran sam da će ÖVP na izborima 2015. izgubiti apsolutnu većinu u organima PK Beča. Nove grupacije će većinom dobiti glasove na štetu narodnjačkog Privrednog saveza.
Zašto bi preduzetnici trebalo da glasaju za socijaldemokratske kandidate za bečku PK?
- Socijaldemokrate su jedina partija koja zaista vodi brigu o radnim ljudima u zemlji. SWV je jedini koji zaista brine o individualnim preduzetnicima, pogotovo onima sa imigracionim poreklom. Preduzeća s jednim zaposlenim, a u Beču ona čine više od 60 odsto svih preduzeća, naša su prirodna ciljna grupa. Ti preduzetnici imaju probleme kao i zaposleni ljudi. U SWV se zalažemo za socijalnu sigurnost, da im preduzeće ne propadne ako se razbole na duže itd.
Od 1996. ste potpredsednik PK Beča. Šta ste učinili za srpske preduzetnike?
- Nemamo vremena da sve nabrojim. Među ostalim, snabdevanje u ovom gradu ne bi funkcionisalo bez mnogo malih preduzetnika, među kojima je mnogo ljudi srpskog roda. U 2000, kao i u 2005, zalagao sam se da vlasnici preduzeća, uz aktivno pravo glasa (da biraju predstavnike u komori), dobiju i pasivno pravo glasa, da budu i sami birani u organe PK čak i ako nemaju austrijsko državljanstvo. Mnogo šta smo postigli, ali štošta treba još uraditi. Stalno, među ostalim, objašnjavamo ljudima i političarima da je privreda postala raznolika kao i društvo u celini. Toga nije svako svestan.
Pred izbore za PK 2010. u SWV ste imali podgrupu „Preduzetnici iz bivše Jugoslavije“. Njen rukovodilac Marko Stijaković nije više kod vas, osnovao je Savez srpskih privrednika. Da li zaista imate kontinuitet u obraćanju preduzetnicima srpskog roda?
- Napore u ovom smeru nismo oslabili, pojačali smo ih. Želimo pomoći svim preduzetnicima, ne samo određenim osobama. Marko je bio kod nas, u svim organima, ali nije imao vremena da se bavi svim pojedinostima, za svakodnevne razgovore s preduzetnicima. Rekao je potom da se posvećuje drugim stvarima i razišli smo se drugarski. Mi jačamo naš angažman u obraćanju svim privrednicima, i onima srpskog porekla. To kod nas svakodnevno sada radi Darko Marković.
O Neosu
RUŽIČASTI ŠTITE VELIKE, A NE MALE PRIVREDNIKE
Fric Štobl kaže da su nove političke snage okupljene oko Neosa dobrodošle.
- Treba da se angažuju. Ipak, nisu samo liberalni, u mnogo čemu su neoliberalni. Predsednik Štrolc se zalaže za ukidanje obaveznog članstva u PK. Time se stavlja ne iza malih preduzetnika, nego iza velikih, kojima ionako ne treba pomoć komore. Takođe, ne sviđaju mi se vesti o zalaganju za privatizaciju svega, od vodovoda do socijalnih stanova.
Zašto nema Srba u SWV
Mnogi znaju svoje obaveze, ali su neobavešteni o svojim pravima
Na pitanje zašto u organima SWV, osim Aleksandra Dimija (Alexander Dimmi), nema funkcionera sa srpskim poreklom, Štrobl kaže:
- Više je tu faktora. Mi smo organizacija, demokratska, u kojoj je dobrodošao svaki angažman. Da bi neko bio izabran, mora prvo da se angažuje i da se kandiduje, pa da na demokratskim izborima dobije većinu glasova. Međutim, još uvek mnogi ne znaju da mogu da biraju i da budu birani, iako dobijaju poštu o izborima i plaćaju članarinu za PK. Nije im jasno da uz obaveze imaju i prava! Ovde ulogu imate i vi, mediji.
Sportski i preduzetnički duh - Kratka biografija Frica štrobla
Bivši igrač u upravi BC Zepter Vienna
Sport i privreda idu, nekako, zajedno.
Fric Štrobl (Fritz Strobl) poznaje mnoge ljude našeg porekla u Beču i preko košarke, a ne samo kao predsednik Socijaldemokratskog privrednog udruženja Beča (Sozialdemokratischer Wirtschaftsverband Wien, skr. SWV). Rođen je 1957. u Beču, u staroj trgovačkoj familiji.
Njegov otac je prvi u Austriji prodavao artikle za sportske navijače. Štrobl je 1993. godie izabran za predstavnika SWV u Privrednoj komori (PK) Beča, a od 1996. i za njenog potpredsednika. Od 1996. je i odbornik gradske skupštine, a od 2004. i predsednik Socijaldemokratske partije (SPÖ) u 18. bečkoj opštini.
Nekad igrač, Štrobl je aktivan u upravi košarkaškog kluba BC Zepter Vienna, prvaka Austrije.