Starost nije bauk! U „Sunčanom Domu“ može biti i te kako lepa!

Pr

U Srbiji trenutno živi preko 1.700.000 osoba starijih od 60 godina. Više od polovine njih boluje od hroničnih bolesti, a jedna od najčešćih, koja je u sve većoj ekspanziji je demencija. Tempo današnjeg života ne ostavlja nam mnogo slobodnog vremena i značajno se razlikuje od perioda u kome su živeli naši roditelji. Samim tim, javlja se sve veća potreba za profesionalnim zbrinjavanjem socijalno i zdravstveno ugroženih osoba.

U skladu sa tim, u poslednjih nekoliko godina, sve je veći broj privatnih domova, koji su kao i mi prepoznali ovu potrebu i pružili ljudima priliku da svoje najmilije neguju na adekvatan način.
Ideja vodilja „Sunčanog Doma“ je kreiranje idealne atmosfere u kojoj bi starije osobe, koje su u nemogućnosti da samostalno žive svoje treće doba, proživele u našem domu prijatno i dostojanstveno.

Osunčana muška soba

U gradskom jezgru – oaza.

Na lepoj beogradskoj lokaciji u gradskom jezgru otvorili smo „Sunčani Dom“ sa ciljem kreiranja prijatne atmosfere u kojoj će naši štićenici provesti lepe trenutke, okruženi negom, pažnjom i u društvu svojih vršnjaka. Tim „Sunčanog Doma“ sastavljen je od mladih entuzijasta, pojačan sa nekoliko iskusnih zdravstvenih i socijalnih radnika i formira atmosferu u kojoj su naši korisnici ne samo bezbedni već pokazuju i značajan napredak kako u zdravstvenoj tako i u socijalnoj sferi. Možemo se pohvaliti vrlo pozitivnim primerima kod nekoliko obolelih od Alchajmerove bolesti koji su usled dobrih uslova, pravilne nege, adekvatne i redovne terapije uspeli značajno da poboljšaju stanje, što je u „Sunčanom Domu“ postala redovna pojava i kod ostalih korisnika.


Pr 
Ružičasta soba u Sunčanom Domu

Bitan element u zaštiti naših korisnika obuhvata i radnu terapiju kao i organizovanje slobodnog vremena, pa u skladu sa tim priređujemo redovne aktivnosti: izlete, sađenje cveća, društvene igre. Ovog proleća smo posećivali fruškogorske manastire, Oplenac, a i malo se gostili na salašima. Uprkos uvreženom mišljenju da stariji ljudi teško podnose put, nama se pokazalo upravo suprotno. Ne samo da su korisnici doma uživali na izletima, već su nedeljama posle izleta prepričavali doživljaje, koji bi do sledećeg izleta postajali glavna tema razgovora.
Čak i oni koji su polupokretni i nepokretni, dobili su motiv da češće vežbaju kako bi i oni sledeći put bili deo „Ekspedicije Sunčanog Doma“.

Od izuzetnog značajna nam je i komunikacija sa porodicama. Trudimo se da bude intenzivna kako bismo zajedno formirali sistem nege i na taj način porodicu zadržali u bliskoj vezi sa njihovim najmilijima.
Pr 
Izlet na Oplenac


Pomoć Socijalno ugroženima

Važan segment o kome u „Sunčanom Domu“ jako vodimo računa je zbrinjavanje socijalno najugroženijih. Pored toga što smo se trudili da cene naših usluga budu prilagođene najširoj populaciji (na nivou cena u državnim ustanovama) u svakom trenutku obezbeđujemo bar po jedan krevet za socijalno najugroženije koji nisu u mogućnosti ni tu cenu da plate.


Pr 
Bako ne ljuti se, poručuju unuci

Naravno, u „Sunčanom Domu“ ne zaboravljamo ni naše kadrove, koje podstičemo na stalno usavršavanje i edukaciju, kako iz oblasti socijalne zaštite tako i zdravstvene nege (predavanje iz oblasti demencije, obuka o davanju dijalize, menjanju stome, tretiranje dekubitnih rana i sl.)

Nastavak inicijative „Sunčanog Doma“

Mi iz „Sunčanog doma“ ćemo se i u budućnosti truditi da pokrećemo akcije od šireg društvenog interesa, a u cilju zaštite socijalno najugrženijih među kojima su, na žalost, najbrojnije stare osobe.
Naš rad, promocije i akcije, možete uvek pratiti na www.suncanidom.com

Pr 
Na putu za Frušku Goru