BEOGRAD - Suđenje Darku Šariću i još 17 optuženih za pranje 22 miliona evra "kokainskog" novca u Srbiji ulaganjem u legalne finansijske tokove, privatizaciju i kupovinu preduzeća i hotela i poljoprivrednog zemljišta, odloženo je danas u Specijalnom sudu za 14 i 15. maj kako bi provooptuženi pripremio odbranu. Posle završetka ročišta Šarićev advokat Baćević je ponovio da je tražio odlaganje današnjeg pretresa jer njegov branjenik nije uspeo da pripremi odbranu.
15.10 - Sudija je posle Šarićevog obraćanja odlučio da se glavni pretres Darku Šariću za pranje novca odloži za 14 i 15 maj sa početkom u 14.30 sati kako bi imao dovoljno vremena da se upozna sa predmetom i pripremi odbranu.
15.08 - Šarić je rekao da nije kriv ni po jednoj tački optužnice, da je prodao firmu za 26 miliona evra, ali da je ipak nešto sakrio od drugova iz CK.
15.05 - Posle desotominutne pauze sudsko veće je nastavilo suđenje i pozvalo Šarića da da iznese podatke o sebi. tom prilikom on je rekao da ga država više ne izdržava, jer mu sada hranu donose u zatvor. On je dodao da je sada bigamista i da pošto se razveo od žene živi u vanbračnoj zajednici sa nevenčanom suprugom.
14.53- Proglašena je destominutna pauza kako bi sudsko veće raspravilo o Šarićevom zahtevu da mu se odloži suđenje.
14.48- Advokat Darka Šarića, Radoslav Baćević na početku suđenja zatražio je odlaganje ročišta jer je njegovom klijentu potrebno vreme kako bi se upoznao sa optužnicom. S druge strane tužilac je zatražio zahtev da se nastavi suđenje.
Sudija je zatim upitao Šarića da li je spreman da prati suđenje, posle čega je on ustao i rekao:
" Mogu samo da kažem da nisam razumeo optužnicu, jer je neprecizna, jer mome bratu u Crnoj Gori sude za 22 miliona evra, a meni isto u Srbiji za 22 miliona evra. Saglasan sam sa mojim advokatom ako je moguće da mi se odloži suđenje kako bi se upoznao sa predmetom", rekao je Šarić.
14.35 Pre početka suđenja Šarić se pojavio u sudnici vidno raspoložen, ponovo je mahao fotoreporterima kojima je bilo dozvoljeno da ga slikaju. Tokom slikanja Šarić je nešto govorio dvojici zatvorskih čuvara koji su sedeli pored njega.
Za razliku od prošlog puta kada je bio obučen u svetlu košulju i plavi džemper Šarić se danas pojavio u košulji. U publici je primećena i Šarićeva nevenčana supruga Lana koja prati suđenje sa Šarićevim rođacima. Ona je u sudnicu ušetala obučena u crvene pantalone sa belim sakoom, a u ruci je nosila šanelovu torbu. U publici je viđena i Ceca Šarić supruga Darkovog mlađeg brata Duška, koja je došla da prisustvuje suđenju.
Šarić je prošlog ponedeljka, kada se prvi put pojavio pred Specijalnim sudom, negirao da je sa pripadnicima svoje grupe organizovao krijumčarenje ukupno 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu, tvrdeći da je ceo proces "obmana bivšeg režima da zamagli svoje lopovluke".
Tada je rekao da je sarađivao sa mnogim bogatim ljudima, ali da su oni još na položajima dok je on u zatvoru i najavio je da će pozvati brojne svedoke da svedoče o montiranju optužbi za pranje para. Šarić je napomenuo da je, za razliku od milijardi koje su se pominjale u javnosti, optužen sa još desetak ljudi za pranje samo 22 miliona evra.
"Nema koga neću pozvati da svedoči o pranju para. Ne mogu da tamo neki sede kao ugledni građani, a ja i moj brat u zatvoru", rekao je optuženi, kada je pomenuo i slučaj Argobanke.
U tom procesu je objedinjeno ukupno sedam optužnica protiv 18 okrivljenih, dok su dvojica ranije zaključila sporazum o priznanju krivice. Prvu optužnicu protiv pripadnika Šarićeve organizovane kriminalne grupe koji su se bavili pranjem novca Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je 6. avgusta 2010. godine. Osim Šarića, njom se terete advokat iz Novog Sada Radovan Štrbac, njegova supruga Dubravka Štrbac, Stevica Kostić, Zoran Ćopić (osuđen u Bosni i Hercegovini, takođe, zbog pranja Šarićevih para, a pred Specijalnim sudom mu se sudi u odsustvu), Andrija Krlović, Marinko Vučetić, Predrag Milosavljević i Nebojša Jestrović, koji je sada svedok saradnik.Naknadno su podignute još tri optužnice koje se nadovezuju na nju, navodi se u informaciji tužilaštva.
Tako je 27. decembra 2010. godine podignuta optužnica protiv Nikole Dimitrijevića, a 14. februara 2011. godine protiv Srđana Petrovića i optužnica protiv Dušana Kovačevića.Zatim je 1. marta 2011. godine usledila i optužnica protiv Darka Šarića, Nebojše Jestrovića, Zorana Ćopića, Andrije Krlovića i Marinka Vučetića. Njima je stavljeno na teret da su prljav novac, koji je prethodno pribavljen neovlašćenim stavljanjem u promet narkotika, ulagali u privatizaciju i kupovinu preduzeća i hotela na teritoriji Srbije. Šesta optužnica podignuta je 9. decembra 2011. godine.Na toj optužnici se nalaze, pored Šarića, Bojan Stanojković, Boban Stojiljković, Nebojša Jestrović, Aguš Erdinc, Goran Vučković, Nebojša Spasić, Nemanja Krstajić i Goran Bogdanović.
Poslednja optužnica protiv pripadnika organizovane kriminalne grupe podignuta je 21. februara 2014. protiv okrivljenog Marka Dabovića, koji se tereti da je prao novac tako što je prljav novac te grupe, pribavljen neovlašćenim stavljanjem opojnih droga u promet, ulagao u građevinska preduzeća na teritoriji Srbije.
Postupci protiv Nikole Dimitrijevića i Srdana Petrovića završeni su nagodbom sa tužilaštvom, pošto su priznali pranje para za Šarića. Na osnovu sporazuma o priznanju krivice odlukom suda, obojica su pravosnazno osuđena na kazne zatvora u trajanju od po godinu dana.Prema sumnjama tužilaštva, glavni čovek za kontakte Šaricu je bio Radovan Štrbac, preko koga je pljevaljski narko bos uskoro upoznao Mileta Jerkovića (svedok), Zorana Ćopića kao i glavne ljude "Metals banke" preko kojih je vršio poslovne transakcije.Na meti Šarića prvenstveno su bila vojvođanska preduzeća, koja su u vlasništvu imala hotele, restorane, ali i bogate zemljišne posede. Vrednost ovih preduzeca procenjuje se na desetine miliona evra. Šaricu, njegovim rođacima i saradnicima je, tokom krivičnog postupka koji traje više od četiri godine, privremeno oduzeta imovina višemilionske vrednosti u Beogradu, Kragujevcu i Vojvodini. Tu su preduzeća , kuće, hoteli, stanovi, parcele, garaže, automobili, novac...
Pokretne stvari, inventar prodati su ranije, kako im ne bi opala vrednost, a nepokretnostima upravlja Direkcija za odsuzetu imovinu davanjem u zakup ili državnim organima na korišćenje.Postupak pranja novca bio je složen. Osnivane su of-šor kompanije koje su prebacivale "prljav" novac u Srbiju. Novac je uplaćivan na račune domaćih preduzeća, a deo novca je u gotovini polagan u novosadskoj Metals banci.
Novac zarađen od droge korišćen je za izdavanje bankarskih garancija koje su zatim upotrebljene u privatizaciji društvenih preduzeća, kao što su Mladi borac iz Sente, novosadski Putnik, Mitrosrem iz Sremske Mitrovice i Palić iz Subotice.Za krivično delo za koje se terete optuženi zaprećena je zatvorska kazna od dve do 12 godina.Protiv Štrbca se vodi pretkrivični postupak za udruživanje radi vršenja krivičnih dela i odavanje službene tajne zbog sumnje da je Šarićevoj grupi prenosio povreljive policijske informacije o pranjenju i prisluškivanju, koje je dobijao.
Osim njega, postupak se vodi i protiv bivšeg šafa kabineta ministra unutrašnjih poslova Branka Lazarevića i protiv optuženog za šverc kokaina koji je u bekstvu Rodoljuba Radulovića, zvanog Miša Banana.Krivičnom prijavom je obuhvaćen i načelnik Službe za specijalne istražne metode u UKP MUP-a Srbije Boris Gara, koji se tereti samo za odavanje službene tajne. Prema pisanju medija, Lazarević se sumnjiči da je Štrbcu prenosio informacije o praćenju i prisluškivanju pripadnika Šarićeve grupe, a koje je dobijao od Gare.