Duvanom protiv opasne zaraze!

Medikamenti na bazi monoklonalnih antitela proizvedeni od biljke duvana mogu da ubiju virus četiri dana posle infekcije

FINIKS - Spas na neobičnom mestu.
Tim naučnika iz SAD, Kanade i više zemalja Latinske Amerike razvio je novi lek protiv virusa zapadnog Nila. Ovaj medikament je sigurniji od dosadašnjih, jeftiniji je, a napravljen je od biljke duvana.

Klinička ispitivanja na miševima pokazala su da je ovaj lek veoma efikasan. Pomoću njega naučnici su uspevali da neutrališu virus i zaštite miševe čak i četiri dana posle infekcije.

- Virus zapadnog Nila je veoma opasan. Poslednjih nekoliko godina postao je globalna pretnja i zato je neophodno naći lek. Kad smo sprovodili eksperimente, imali smo dva cilja. Jedan je bio da dokažemo da duvan može da se koristi za proizvodnju kompleksnih lekova na bazi monoklonalnih antitela (MAb). Drugi cilj bio je poboljšanje transporta medikamenta u mozak - kaže Ćen Šon Čen, profesor Državnog univerziteta Arizone.

Kako je objasnio, MAb napada proteine na površini virusa, ali ta antitela do sada nisu mogla da se gomilaju u mozgu. Ipak, problem su rešili zahvaljujući novim transportnim sistemima i sad mogu uspešno da šalju MAb u mozak i tako unište virus zapadnog Nila.

Eksperimentišući na miševima, naučnici su ih prvo zarazili smrtonosnim dozama virusa, a onda su im davali lekove istog dana. I eksperiment je bio uspešan. U kasnijim probama lek je u 90 odsto slučajeva bio uspešan, čak i onda kad se davao četiri dana posle infekcije.
- Sledeći korak je kliničko ispitivanje lekova na ljudima - kaže Čen.