Agencija za borbu protiv korupcije

451 PRIJAVA ZA FUNKCIONERE: Na udaru Mrkić, Tadić, Pajtić, Ješić

Agencija za borbu protiv korupcije podnela je prekršajnu prijavu protiv ministra spoljnih poslova Ivana Mrkića, a opomenu da krši zakon dobio je i Bratislav Petković, bivši ministar kulture. Upozorenje je stiglo i na adresu bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića

BEOGRAD - Čak 451 funkcioner tokom prošle godine našao se na udaru Agencije za borbu protiv korupcije, a postupci se odnose najčešće na kašnjenja oko prijave imovine.

Agencija za borbu protiv korupcije podnela je prekršajnu prijavu protiv ministra spoljnih poslova Ivana Mrkića, a opomenu da krši zakon dobio je i Bratislav Petković koji je pre rekonstrukcije Vlade vodio resor kulture. Upozorenje je stiglo i na adresu bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića.

Mrkić nije dostavio podatak da je došao na mesto ministra, dok je Petković trebalo da pošalje obaveštenje da je otišao iz Vlade, ali to nije učinio, dok Tadić nije prijavio da više nije šef države, pokazuju podaci Agencije za borbu protiv korupcije, koji su navedeni u izveštaju o radu ovog nezavisnog tela u 2013. godini.

Dvojica ministara i bivši predsednik samo su deo „tima“ od 451 funkcionera koji su, uglavnom, kršili član zakona prema kojem su dužni da prijave imovinu i obaveste Agenciju o dolasku i odlasku s funkcija. Među njima su i savetnici predsednika Tomislava Nikolića: Predrag Mikić (prema odluci Prekršajnog suda, treba da plati 50.000 dinara kaznu), kao i Marko Đurić i Radoslav Pavlović.

Započeti su i postupci protiv 64 poslanika, 54 predsednika opština, koliko je i predstavnika upravnih i nadzornih odbora, 26 sudija, 11 pomoćnika ministara i 13 državnih sekretara.

Inače, Prekršajni sud je prošle godine doneo 26 odluka po prijavama Agencije. Dvadeset puta je osudio funkcionere, koji su platili kazne do 200.000 dinara.

Agencija je podnela i devet krivičnih prijava. Prema podacima sa sajta ove institucije, u pitanju su tri bivša narodna poslanika - Momčilo Duvnjak, Radoslav Mojsilović i Jelena Trivan. Tu je i predsednik Mladenovca Dejan Čokić, kao i direktor Visoke poslovne škole strukovnih studija u Leskovcu Žika Stojanović. Oni se sumnjiče da nisu prijavili kompletnu imovinu ili su bili u sukobu interesa.

Među parlamentarcima koji su prekršili zakon su Aleksandar Čotrić (SPO) i Bajro Gegić (SDA). Ministar za evropske integracije Branko Ružić, u vreme dok je bio poslanik, zaradio je sudsku opomenu. Parlamentarac Dejan Rajčić (NS) mora da plati 100.000 dinara.

Na spisku su i Đorđe Kosanić (JS) i Đorđe Milićević (SPS). Dubravku Filipovski iz Nove Srbije sud je opomenuo, ona se žalila, ali je odbijena. Poslanik DS Ljiljana Lučić žalila se na opomenu suda, ali je kasnije kazna preinačena na 20.000 dinara. Opomenut je i Miljenko Dereta, a Momo Čolaković iz PUPS je dobio kaznu od 50.000 dinara.

Zakon su kršili i Mirko Čikiriz, Mileta Poskurica, Momčilo Duvnjak, Nevena Adžemović, Sanda Rašković Ivić, Dragan Šormaz, Meho Omerović... Sud je opomenuo i Zaharija Trnavčevića.

Poslanik Mađara Arpad Fremod dobio je presudu da mora da plati 50.000 dinara, a sada čeka objašnjenje da li ovaj dug može da izmiri na rate.

Prekršajnu prijavu dobio je potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, kao i Zoran Stanković, predsednik Koordinacionog tela za Bujanovac, Medveđu i Preševo.

Tanjug/Novosti