SKUPŠTINA VOJVODINE: SNS za povlačenje, ostali za Program razvoja Vojvodine

Tanjug
SPS smatra da o njemu danas ne treba raspravljati, a SNS da ga treba povući, jer Vlada Vojvodine nema legitimitet naroda

NOVI SAD - Program razvoja Vojvodine 2014-2020, koji je na dnevnom redu Skupštine Vojvodine, je važan i značajan dokument slažu se predstavnici svih političkih stranaka u tom parlamentu.

Ali dok će ga LSV, DSS, NDS i DS podržati, SPS smatra da o njemu danas ne treba raspravljati, a SNS da ga treba povući, jer Vlada Vojvodine "nema legitimitet naroda".

Pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski (DS) rekao je da Program razvoja Vojvodine predstavlja osnovnu smernicu razvoja pokrajine i određuje pravce i prioritete delovanja u narednom periodu.
On je pojasnio da će 2017. godine uslediti analiza rezultata ovog programa.

"Vlada Vojvodine u saradnji sa najeminentnijim stručnjacima pripremila je Nacrt programa koji treba da pomogne pre svega poljoprivrednicima da kupe mehanizaciju i nezaposlenima da pronađu odgovarajuća radna mesta", rekao je Bugarski novianrima uoči početka sednice pokrajinske skupštine.
Da je dokumenat izuzetno važan smatra i šef grupe poslanika DSS Milenko Jovanov koji je najavio da će poslanici te stranke glasati za predloženi program.

Tanjug 



"Glasaćemo za Program razvoja Vojvodine zbog toga što je to važan dokument i bolje je da imamo bilo kakav, nego da nemammo nikakav program", rekao je Jovanov.

Govoreći o političkoj situaciji u pokrajini Jovanov je rekao da DS S smatra da vanrednih izbora u Vojvodini mora da bude, ali ne zbog toga što je vladajuća većina dobila mali broj glasova, već zato što se, kako je kazao, Vlada Vojvodine " nalazi ni na nebu ni na zemlji", što je formirana na nepostojećem zakonu i neustavnom Statutu.

Potpredsednik Skupštine Vojvodine Đorđe Milićević (SNS) rekao je vlada Bojana Pajtića nema kapaciteta da rešava probleme u pokrajini i da će ta poslanička grupa tražiti da se sa dnevnog reda skupštine skine tačka koja se odnosi na usvajanje Programa razvoja Vojvodine.

"SNS će insistirati na tome da se u Vojvodini raspišu vanredni izbori jer vladajuća većina nema podršku građana", rekao je Milićević. Predsednik poslaničkog kluba koalicije okupljene oko SPS Pavle Budakov rekao je da u toj poslaničkoj grupi smatraju da predloženi program nije loš, ali da o njemu danas ne bi trebalo raspravljati. "Predloženi program nije išao na sve odbore, a sa druge strane smatramo i da ne bi trebao biti usvojen pre nego što se usvoji novi Statut AP Vojvodine", rekao je Budakov.

Predsednik poslaničkog kluba LSV Branislav Bogaroški rekao je da će ta stranka podržati Program razvoja Vojvodine jer se radi o strateškom dokumentu, značajnom za povlačenje sredstava iz evropskih fondova.

"Ovaj progarm ne bi trebao i ne bi smeo da bude razlog političkog prepucavanja, jer je pravljen tako da može "pokriti i tri mandata neke vlade" što je inače i praksa u Evropi", rekao je Bogarošk i.
Na pitanje da li postoji vremenski rok za usvajanje programa, Bogaroški je rekao da Republika Srbija kasni sa donošenjem svoje Strategije razvoja i da pokrajina zbog toga i nije donela strategiju već Program razvoja.
Predsednik novoformirane poslaničke grupe NDS Miloš Gagić, takođe, smatra da je Program razvoja Vojvodine od 2014. do 2020. izuzetno važan dokument koji, kako je kazao, prevazilazi stranačke interese.
"Nemamo pravo da ne glasamo za taj Program, jer je on izuzetno važan za građane Vojvodine. Mi ćemo dati određene zamerke na greške koje smo uočili, ali generalno smatramo da je program dobar", kazao je Gagić.

Kao najbitniju primedbu na Program, Gagić je istakao ne usaglašavanje sa republičkom strategijom razvoja, a da je po njemu suština upravo u tome da mora biti deo Nacionalne strategije razvoja.
Međutim, Gagić je kazao i da se taj program mora doneti bez obzira na nedostatke, jer ističe vreme i može se desiti da "ostanemo bez mogućnosti korišćenja evropskih fondova" .
Predloženi Akcioni plan za realizaciju prioriteta Programa razvoja pokrajine 2014. - 2020. ima četiri prioriteta - razvoj ljudskih resursa, razvoj infrastrukture i uslova za prostojan život i rad, održivi privredni rast i razvoj institucionalne infrastrukture.

Tanjug