Džefri Saks: Kakva ironija! Priznavanje Kosova protivno pravu stvorilo presedan za Krim!

Rojters.
Ugledni profesor je naveo da se SAD, EU, Rusija i NATO pozivaju na međunarodno pravo kada im to odgovara, a oglušuju se o njega kad im smeta" i podsetio na napad NATO na Srbiju i na intervencije SAD u Iraku i Avganistanu čije su "posledice s poražavajuće"

MADRID - Mir u svetu i međunarodno pravo ne mogu počivati na "namirivanju interesa" velikih sila jer je ravnoteža moći nemoguća i uvek će voditi sukobima, rekao je američki profesor ekonomije Džefri Saks povodom ukrajinske krize.

"To se posebno može videti u današnjim prilikama, kada se zemlje bore za naftu i druge prirodne izvore od životne važnosti", upozorio je Saks, profesor na Univerzitetu Kolumbija i specijalni savetnik generalnog sekretara UN Ban Ki-muna.

U analizi objavljenoj u španskom dnevniku "Pais" Saks je ocenio da je rusko prisajedinjenje Krima neprihvatljivo kršenje međunarodnog prava. Saks smatra da je poštovanje sistema UN i odluka Saveta bezbednosti jedini način za očuvanje mira u svetu i za sprečavanje teških poremećaja u svetskoj ekonomiji. Saks je naveo da se "SAD, Evropska unija, Rusija i NATO pozivaju na međunarodno pravo kada im to odgovara, a oglušuju se o njega kad im smeta" i podsetio na napad NATO na Srbije i na intervencije SAD u Iraku i Avganistanu čije su "posledice s poražavajuće".Američki ekonomista je ukazao na to da je intervencija Rusije u Ukrajini u "kontekstu kršenja međunarodnog prava više puta od strane SAD, EU i NATO poslednjih godina".

"NATO je 1999. godine, pod vođstvom SAD, bombardovao Srbiju kršeći međunarodno pravo i uprkos protivljenju Rusije, saveznika Srbije", podsetio je američki profesor. "Potonje proglašenje nezavisnosti Kosova od Srbije što su priznali SAD i većina članica Evropske unije, uspostavilo je presedan koji Rusija koristi da opravda akcije na Krimu... a ironija je jasna", smatra Saks.

Taj savetnik generalnog sekretara UN naveo je da je i intervencijom NATO u Libiji prekršen svetski pravni poredak i kaže da je odluku Saveta bezbednosti da se zaštiti libijsko stanovništvo, NATO "iskoristio samo kao izgovor da bi bombardovao Gadafijev režim i srušio ga s vlasti". "Kako je Rusija u više navrata upozorila, akcije SAD u Siriji su takođe bile suprotne pravu", dodao je Saks.

Kada je predsednik Sirije Bašar Asad upotrebio silu protiv demonstranata, SAD su podržale vojnu pobunu protiv njega, "a SAD, Saudijska Arabija, Turska i druge zemlje su poslale finansijsku i vojnu pomoć pobunjenicima, čime su povredili suverenitet Sirije i prekršili međunarodno pravo", ukazao je Saks.