800.000 MRTVIH: Ruanda obeležava 20 godina od genocida
KIGALI - U Ruandi se danas obeležava 20. godišnjica od genocida u kome je za oko 100 dana pobijeno najmanje 800.000 ljudi, uglavnom iz manjinskog plemena Tutsi.
Nasilje je izbilo posle smrti predsednika Žuvenala Habijarimane, iz redova Hutua, koji je poginuo u avionskoj nesreći 6. aprila 1994, a završeno je u julu iste godine kada je Patriotski front Ruande (RPF), pobunjenička grupa predvođena Tutsima, porazio vladine snage.
Zvaničan period žalosti koji je počeo pre tri meseca paljenjem baklje koja je obišla sva mesta u zemlji, kulminiraće danas kada predsednik Pol Kagame, predvodnik RPF-a, bude upalio večni plamen u memorijalnom centru posvećenom genocidu, koji će goreti 10 dana.
Obeležavanje se odvija u senci diplomatskih napetosti između Francuske i Ruande, jer je Kagame više puta ranije, a i danas ponovo u najnovijem intervjuu nedeljniku "Žen Afrik", optužio Belgiju i Francusku "za direktnu ulogu u političkoj pripremi genocida", rekavši da su francuski vojnici bili "i saučesnici i počinioci" u krvoproliću.Proteklih godina je došlo do otopljavanja u odnosima između Francuske i Ruande - Kagame je 2011. bio u Parizu, a Francuska je formirala komisiju za istragu genocida.
Francuska je priznala da su za vreme genocida u Ruandi napravljene velike greške, ali je negirala optužbe tvrdeći da su francuske snage želele da zaštite civile.
Francuski ambasador u Ruandi Mišel Fleš izjavio je za AFP da mu nije dozvoljeno da prisustvuje svečanoj komemoraciji genocida i da ga je sinoć ministarstvo spoljnih poslova Ruande telefonom obavestilo da više nije "akreditovan za ceremoniju".
Belgija, bivša kolonijalna sila, koja se za razliku od Francuske izvinila Ruandi zbog toga što nije uspela da spreči genocid, poslala je visoku delegaciju na komemoraciju u Kigali.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun poručio je danas da je komemoracija prilika da se svet podseti da treba da uradi sve što može da osigura da se ovakvi zločini nikad ne ponove.
"Brutalnost u Ruandi još uvek šokira: u proseku 10.000 žrtava dnevno, dan za danom, i tako tri meseca", rekao je Ban u saopštenju uoči komemoracije.
Posledice masakra se, po njegovim rečima, i dalje se osećaju u kolektivnoj svesti međunarodne zajednice, kao i u delu Afrike u kojem se dogodio.
Američki predsednik Barak Obama odao je počast žrtvama zatraživši od međunarodne zajednice da izabere samilost umesto mržnje.
On je istakao da genocid nije "nije bio slučajan, niti neizbežan", već nameran i sistematski pokušaj ljudskih bića da unište druga ljudska bića".
"Genocid kojeg se danas sećamo - i neuspeh sveta da brže reaguje - podseća nas da uvek imamo izbor", rekao je Obama u saopštenju, preneo je AP.
Pred licem mržnje moramo da se setimo ljudskosti, pred okrutnošću moramo da izaberemo saosećanje, a pred netolerantnošću i patnjom, nikad ne smemo da budemo ravnodušni", poručio je američki predsednik.
Ruanda uskratile agreman ambasadoru Francuske
Vlasti Ruande uskratile su agreman - zvaničnu saglasnost da će primiti novog ambasadora Francuske Mišela Fleša koji je već u Kigaliju. Tako je Flešu onemogućeno da prisustvuje današnjoj komemorativnoj svečanosti povodom 20 godina od genocida u Ruandi, saopštilo je Ministarstvo inostranih poslova u Parizu. U Ruandi danas počinje jednonedeljna komemoracija povodom 20 godina od genocida.
Za 100 dana - između aprilu i jula 1994. godine, vladajuće pleme Hutu je pobilo 800.000 pripadnika manjinskog plemena Tutsi i umerenjaka iz svojih redova koji su se protivili režimu. Ubijeno je 20 odsto stanovnika Runade, odnosno 70 odsto pripadnika plemena Tutsi.
Ruanda je nekoliko puta optužila Francusku za ulogu u genocidu što je nedavno ponovio predsednik Ruande Pol Kagame, ocenivši da je Francuska direktno učestvovala i u pripremi masakra, i u genocidu. Iako su diplomatski odnosi Ruande i Francuske obnovljeni 2009, posle tri godine prekida, i dalje su zategnuti. Tako je Francusku na ceremoniji trebalo da predstavlja samo ambasador Fleš. Francuska nije imala ambasadora u Kigaliju ni nekoliko meseci 2012. godine, jer je Ruanda odbila agreman za postavljenuu ambasadorku Elen le Gal koja je sada savetnica predsednika Fransoa Olanda za Afriku.