BEOGRAD - Akcija zaprašivanja gubara biće sprovedena tokom aprila i maja na 55.743 hektara površine koja se nalazi pod vrlo jakim napadom ovog štetnog insekta, najavilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Gubari će biti zaprašivani insekticidom koji obezbeđuje dugoročnu zaštitu, nije otrovan za ljude, životinje (posebno pčele), zemljišnu faunu i vodene organizme, odnosno ne remeti biocenološku ravnotežu, istakli su u Ministarstvu.
Akcija će biti sprovedena u skladu sa Programom aviosuzbijanja gubara Ministarstva poljoprivrede - Uprave za šume, i to u opštinama Majdanpek, Kladovo i Golubac.
Obuhvaćene su i površine u radnim jedinicama Tekija, Donji Milanovac i Dobra i u državnim šumama na području opština Donji Milanovac, Kuršumlija, Leskovac, Loznica, Niš, Kragujevac i Kraljevo.
Mehaničko uklanjanje jajnih legala gubara obavlja se na području šumskih gazdinstava Kuršumlija, Leskovac, Loznica.
Kontrolu obavljenih radova aviosuzbijanja gubara obaviće Komisija za prijem radova na zaštiti šuma Uprave za šume, koja je dužna da do 15. jula 2014. godine dostavi izveštaj o tome.
Zbog povećane brojnosti štetnog insekta gubara (Lymantria dispar L.) u šumama na području Srbije, Uprava za šume Ministarstva poljoprivrede pokrenula je ranije akciju mehaničkog suzbijanja uklanjanja jajnih legala ove štetočine.
Uprava je apelovala na sve sopstvenike i korisnike šuma da do polovine aprila 2014. sprovode mehaničke mere suzbijanja kako bi se zaštitile šume, voćnjaci i ostale poljoprivredne kulture.
Prema podacima Uprave za šume, u 2014. godini pod "napadom" gubara nalazi se 342.790 hektara šuma na teritoriji Srbije.
Ugovor o korišćenju sredstava za zaštitu šuma od bolesti štetočina u 2014., odnosno suzbijanje štetnog insekta gubara u šumama Srbije, potpisali su Uprava za šume, javno preduzeće "Srbijašume" i javno preduzeće "Nacionalni park Đerdap".