Naučnici su otkrili rupu u Zemljinoj atmosferi koja oštećuje ozonski omotač i omogućava da se pojedine hemikalije ''bez prerade'' penju u gornje slojeve atmosfere.
Strahuje se da bi rupa prečnika 14,5 kilometara, čiji se uticaj proteže iznad područja od nekoliko hiljada kilometara na Pacifiku, mogla da doprinose razgradnji ozonskog omotača nad polarnim područjima. To bi upozoravaju mediji moglo da izazove promenu klime na planeti Zemlji.
Najniži deo atmosfere, odnosno troposfera puna je hidroksila (OH), radikala koji u tom sloju deluju kao svojevrsni ''deterdžent atmosfere''. Oni imaju moć razbijanja hemikalija koje ispuštaju živi organizmi poput životinja i ljudi, a koje "prljaju" atmosferu. Novootkrivena rupa omogućava da opasne stvari poput sumpor-dioksida, koji je nusprodukt industrijskih procesa, ''pobegnu'' u gornje slojeve atmosfere bez filtriranja, što bi moglo imati pogubne posledice.
Sumpor-dioksid se ispušta u velikim količinama u zemljama jugoistočne Azije, upravo iznad područja gde je otkrivena opasna rupa. On reflektuje sunčevu svetlost, što je suprotno učinku gasova koji prouzrokuju efekt staklene bašte u atmosferi.
Iako ovo zvuči pozitivno, naučnici ne misle tako. Napominju da su dinamični procesi koji se odvijaju u atmosferi još nepoznanica i da se ne može sa sigurnošću predvideti kako će povećan nivo sumpor-dioksida u gornjim delovima atmosfere uticati na klimu.
(Večernji.hr)