Čistka kod slobodaraca zbog rasističkih izjava

Austrija: Melcer se povukao, neće biti kandidat FPÖ za EP!

Foto: Rojter
Andreas Melcer posle razgovora sa šefom HC Štraheom povukao kandidaturu za izbore za Evropski parlament narednog meseca

BEČ - Razgovor sa Štraheom prelomio.
Andreas Melcer (Andreas Mölzer) povukao se sa liste kandidata Slobodarske partije za izbore za Evropski parlament u maju, pošto je prethodno razgovarao sa šefom svoje partije Hajncom Kristijanom Štraheom (Heinz Christian Strache). Vodeći poslanik Slobodarske partije Austrije (FPÖ) u EP objavio je juče da se povlači i da neće biti vodeći kandidat FPÖ na austrijskim izborima za parlament EU 25. maja. Razlog za Melcerovu ostavku je gubitak partijskog poverenja nakon rasističkih izjava, kao i onih u kojima hvali Hitlerovu Nemačku. U objašnjenju ostavke, koju prenosi Austrijska novinska agencija (APA), Melcer teatralno piše:

„Na ostavku me nije naveo ni konstantan pritisak politički korektnog medijskog pejsaža s glumljenim zgražanjem političkog establišmenta Republike (Austrije), niti organizovana potera od strane ultralevog lovačkog društva sa ciljem krivičnog gonjenja moje ličnosti. Na ostavku me naveo očigledan gubitak poverenja u mojoj partiji“.
Ovakav razvoj događaja mogao je da se predvidi još u ponedeljak, nakon što je Melcera na razgovor pozvao šef partije Štrahe.

Šteta naneta FPÖ

Posle razgovora Štrahe je rekao da će u sredu, posle konsultacija s partijskim vrhom, objaviti šta će biti s Melcerom. To je bio znak da Štrahe i vrh FPÖ ne mogu tek tako da gurnu njegove izjave pod tepih.

Štrahe je shvatio ozbiljnost situacije, problema koje mu stvara Melcer i koje bi tek mogao da napravi. Pre Melcerovih verbalnih ispada mnogo toga išlo je u korist Slobodarskoj partiji. Istraživanja stavova Austrijanaca pokazivala su da FPÖ ima sve veću podršku (dok je SPÖ i ÖVP gube).

Osim toga, iz parlamenta EU povlači se i Hans Peter Martin, takođe populistički političar, što takođe ide na ruku slobodarcima. Generalno, Štrahe želi da FPÖ pozicionira kao ozbiljnu partiju koja je prihvatljiva i za umerene ljude, centar društva. Melcer ga je, malo-malo, u tome ometao. Opasnost za Štrahea je što mnogi umereni mogu sad, recimo, da biraju Neos, ako im se FPÖ učini previše radikalnim.

Osuda javnosti

Ipak, donekle je iznenađujuće kako je Melcer brzo pristao da se povuče. Naime, pre razgovora sa Štraheom u ponedeljak izjavio je da nema nameru da se preda bez otpora. Austrijski mediji čak su spekulisali da bi Melcer, u slučaju razlaza s partijom, mogao da osnuje sopstvenu kandidatsku listu za izbore za parlament EU. Za to bi morao da se registruje do 11. aprila - i prikupi 2.600 potpisa građana - pri čemu je, umesto potpisa građana, dovoljno staviti potpis jednog poslanika u EU, a to je lično Melcer, još uvek.

Rasističke Melcerove izjave tipa „Evropska unija je konglomerat crnčuga“ i upoređivanje EU s nacističkim režimom podstakli su poslednjih dana predsednike ostalih austrijskih parlamentarnih partija da zatraže njegov odlazak sa političke scene. Štaviše, o „slučaju Melcer“ oglasio se i predsednik Austrije Hajnc Fišer (Heinz Fischer), koji se ne izjašnjava previše često o unutrašnjim političkim diskusijama.

Reagovao i Fišer

Fišer je zatražio od Melcera da odustane od kandidature za poslanika EU.
- Parlament EU nije mesto za onoga ko količinu propisa EU upoređuje s gustinom propisa nacističkog režima terora, koji govori o EU kao o konglomeratu crnčuga i koji napada Davida Alabu - rekao je predsednik Austrije.
Fišer je pritom podsetio da nacističkom režimu uopšte nisu bili potrebni zakoni da bi činio ratne zločine, terao ljude u koncentracione logore, organizovao pogrom Jevreja.
Foto: Rojter
Prelomio Predsednik Austrije Hajnc Fišer

Rokada
ZAMENA VILIMSKI

Nakon Melcerove ostavke verovatno će vodeći kandidat FPÖ za parlament EU biti generalni sekretar partije Harald Vilimski (Harald Vilimsky).