Operacije bez rezova i obilnog krvarenja - da, moguće je!

Praktično i bezbolno Modernom tehnikom omogućeno je da lekar operiše pacijente tako što ubacuje video-kameru i instrumente u trbušnu šupljinu kroz nekoliko veoma sitnih uboda na stomaku, prateći ceo proces na ekranu

Da li možete da zamislite hiruršku operaciju bez reza, mnogo krvarenja i trajnih ožiljaka posle nje? Verovatno zvuči nemoguće, ali pomoću moderne laparoskopske hirurgije zahvat je gotovo bezbolan, a pacijenta lekari ne otvaraju klasičnim hirurškim rezom, čime se izbegava sve ono što prati jednu intervenciju.

Upravo zbog tih pogodnosti laparoskopska hirurgija se naziva „tehnikom bez reza“ jer lekar operiše ubacujući video-kameru i instrumente u trbušnu šupljinu kroz nekoliko veoma sitnih uboda na stomaku, prateći ceo proces na specijalnom ekranu.

U Srbiji još ne postoji mnogo klinika na kojima se primenjuje laparoskopska tehnika u ginekologiji, ali među retkima je GAK „Narodni front“. Prof. dr Snežana Rakić, direktorka te ustanove, objasnila je čitaocima Dr Kurira kako funkcioniše ta metoda, koje su njene prednosti i šta se sve njom može tretirati.

- Laparoskopija je dijagnostika koja omogućava direktan uvid u sve organe u trbuhu, i to kad se mikrohirurškim optičkim instrumentom uđe u njega. Imajući u vidu da je oko 70 odsto operacija u ginekologiji rešivo laparoskopskim putem, radimo na tome da tu metodu potpuno oživimo. Prednost laparoskopske operacije za pacijente jeste to što nema velikog reza, krvarenja, bolova i ožiljaka. Naime, na trbuhu se naprave samo dve ili tri rupice veličine jednog centimetra i to je jedini rez koji postoji na njemu. Posle završetka intervencije rupice se zatvore, a na njih se stavi po konac i oni se pre otpuštanja pacijenta iz bolnice skinu. Tom metodom mogu se operisati ciste, miomi, tumori jajnika, vanmaterična trudnoća i mnogi drugi ginekološki problemi - istakla je dr Rakić.

Posebno treba naglasiti da, zahvaljujući laparoskopskoj hirurgiji, operisani pacijenti brzo mogu da se vrate svojim uobičajenim aktivnostima, a tokom intervencije ne osećaju nikakve bolove.

- Sve laparoskopske operacije obavljaju se isključivo u opštoj anesteziji, tako da pacijenti ne osećaju bol, a kad se probude, nemaju veliku ranu, već samo sitan rez. Takođe, velika je prednost to što operisane osobe vrlo brzo mogu da idu kući, recimo posle 72 sata, dok za 15 dana mogu potpuno da se vrate svim svojim poslovima. Samim tim to je benefit i za bolnicu jer pacijent kratko ostaje u njoj, tako da imamo mogućnost da brzo primamo nove pacijente - rekla je dr Rakić.

Međutim, problem s laparoskopijom je skupa oprema.
- Oprema je i dalje veoma skupa, a svaki hirurg koji radi laparoskopiju mora da obavi stručne treninge. Naš Republički fond za zdravstveno osiguranje doskoro nije prepoznao laparoskopiju kao vrstu hirurgije u ginekologiji, ali zahvaljujući inicijativi svih kolega koji se njom bave, Fond je odlučio da pacijentima finansira laparoskopske operacije. Od skoro je kod nas na klinici osposobljena i druga sala u kojoj se obavlja laparoskopska hirurgija, pa dnevno možemo da obavimo čak do osam zahvata, što je dvostruko više nego ranije, dok je postojala samo jedna sala - naglasila je sagovornica Dr Kurira.

Prof. dr Snežana Rakić

Slučajevi u kojima se primenjuje u ginekologiji

- neplodnost žene
- tumor jajnika
- ciste na jajnicima
- endometrioza
- urođene anomalije materice
- miomi
- vanmaterična trudnoća
- neplodnost
- rezanje izraslina