Specijalni sud

SUĐENJE ŠARIĆU: Završen pretres, nastavak 28.aprila!

Foto: Tanjug
Odbrana okrivljenih optužila je tužilaštvo da telefonske razgovore njihovih branjenka tumači po slobodnom nahođenju, za koje su ponovili da su nelagalno dobijeni, pozvavši sud da "ne naseda na trikove tužilaštva, jer susret i automobili nemaju veze sa drogom

BEOGRAD - Dvočasovnom diskusijom da li presretnuti telefonski razgovori između Šarićevih saradnika mogu da budu upotrebljeni kao dokaz, a zatim i preslušavanjem nekolicine tih razgovora, danas je u Specijalnom sudu u Beogradu nastavljeno suđenje Darku Šariću i pripadnicima njegove grupe koji se sumnjiče da su organizovali krijumčarenje ukupno 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u zapadnu Evropu.

Na današnjem pretresu učesnici u postupku imali su priliku da čuju presretnute telefonske razgovore, kako tvrdi tužilaštvo, od januara 2009. između Darka Šarića i Nebojše Joksovića, Šarića i Gorana Sokovića, kao i njegovih saradnika Dragana Gaćeše i Borislava Tunjića.

Zamenik tužioca koji zastupa optužnicu Saša Ivanić, zbog završetka današnjeg pretresa, nije imao priliku da se izjasni o razgovorima Šarića sa saradnicima, međutim govoreći o razgovorima između Gaćeše i Tunjića istakao je da su oni predstavljali organizovanje njihovog međusobnog susreta u januaru 2009. u italijanskom turističkom mestu Livinju. On je naveo da se ti razgovori odnose i na obezbeđivanje automobila za transport 40 kilograma kokaina, a što se sve odnosi na, kako je istakao, zaplenu 235 kilograma kokaina 19. januara 2009. u Pizi.

Odbrana okrivljenih optužila je tužilaštvo da telefonske razgovore njihovih branjenka tumači po slobodnom nahođenju, za koje su ponovili da su nelagalno dobijeni, pozvavši sud da "ne naseda na trikove tužilaštva, jer susret i automobili nemaju veze sa drogom".

Predsednik sudskog veća Siniša Petrović ocenio je da nema nikakvih pravnih prepreka u izlaganju dokaza tužilaštva, dodavši da ne može da se podvuče linija između analize dokaza i konkretnih dokaza.

Preslušavanju presretnutih telefonskih komunikacija prethodila je dvočasovna diskusija između predsednika sudskog veća i branilaca okrivljenih, s obzirom da je sudija Petrović na početku današnjeg pretresa istakao da sud ne smatra da postoje bilo kakve smetnje da presretnuti razgovori budu uzeti kao dokaz u tom postupku.

Advokati odbrane su, zatim, u brojnim javljanjima isticali da su presretnuti telefonski razgovori dobijeni nelegalno, zatraživši od suda da usvoji njihov predlog da ta komunikacija bude izuzeta iz dokaza.

Nakon pauze od 45 minuta sudsko veće je donelo odluku da se prigovori odbrane odbiju i da može da se počne sa preslušavanjem telefonskih razgovora.

Naredni glavni pretres biće nastavljen 28. aprila.

Podsetimo u Specijalnom sudu u Beogradu jutros je nastavljeno suđenje Darku Šariću i pripadnicima njegove grupe zbog sumnje da su organizovali krijumčarenje 5,7 tona kokaina.

Na početku pretresa diskutuje se da li presretnute telefonske komunikacije mogu da budu dokaz u postupku.

Predsednik sudskog veća sudija Siniša Petrović istakao je da to veće smatra da ne postoji smetnja za početak izvođenja dokaza iz presretnutih telefonskih komunikacija Šarićevih saradnika, na šta je branilac advokat Radoslav Baćević ponovio predlog da se razgovori odbace kao dokaz, jer su istražni organi, po mišljenju odbrane, do njih došli na nezakonit način.

"Ako danas krenemo da slušamo te razgovore, pa da ih komentarišemo, pa vi naposletku odlučite da nisu u skladu sa zakonom, zašto smo ih slušali? Ali ako odlučite da su te mere u skladu sa zakonom, mi ćemo biti lišeni prava na žalbu, i ostaće nam pravo na žalbu samo u drugostepenom postupku na presudu", objasnio je Bačević.

On je dodao da bi bilo korektno da sudsko veće, pre početka slušanja prisluškivanih razgovora, odluči da li je način na koji se došlo do tih snimaka bio u skladu sa zakonom, kako bi odbrana imala pravo žalbe na takvu odluku.

Šarić je prilikom prvog pojavljivanja pred sudom 24. marta rekao da se ne oseća krivim ni po jednoj optužnici, niti po jednoj tački, kao i da droga koja je zaplenjena nije njegova. On tada nije želeo da detaljno iznosi odbranu.
Po šest spojenih optužnica, optuženo je ukupno 37 članova Šarićeve grupe. U aprilu prošle godine u Specijalnom sudu u Beogradu je krenulo objedinjeno suđenje toj grupi zbog šverca više od ukupno 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009.

Na optuženičkoj klupi su Šarić, Nikola Dimitrijević, Željko Vujanović, Miloš Cajić, Borislav Tunjić, Nikola Dimitrijević, Živko Sibinski, Boban Stanojković, Marko Dabović i Aleksandra Mišić.

Svedoci saradnici u ovom postupku su Radan Adamović, Nebojša Joksović i Draško Vuković. Oni nisu izuzeti iz optuženja iako im se na kraju procesa ne izriče kazna, kao "nagrada" za saradnju u rasvetljavanju krivicnih dela.
U bekstvu su još Rodoljub Radulović zvani Miša Banana, Goran Soković, Marko Pandrc, Nenad Novaković, Boško Nedić, Darko Tošić, Darko Gazdić, Milovan Milovac, Bojan Stanojković, Petar Obradović, Marko Račić, Vladimir Račić, Mihajlo Đoković i Nebojša Sretenović. Za njima je raspisana Interpolova poternica.
U drugom postupku, koji se nastavlja u maju, Šariću se sudi za pranje 22 miliona evra u Srbiji.