BRUKA: Đilasova krtica i dalje u fioci!

Fonet
Tužilaštvo naložilo policiji da prikupi dokaze u „slučaju Interceptor“ zbog pljačke države od milijardu dinara, ili oko 12,5 miliona evra, ali neko i dalje koči istragu

BEOGRAD - Gde su nestale milijarde?
Tužilaštvo istražuje da li je na projektu „Interceptor“ - kopanju kanalizacionog kolektora za centar Beograda, država oštećena za najmanje milijardu dinara, ili oko 12,5 miliona evra. Međutim, kako Kurir saznaje, iako je Tužilaštvo naložilo policiji da prikupi dokaze o ovoj neverovatnoj pljački državnih para, neko u policiji i dalje slučaj drži u fioci.

Kako se kralo

Naš list je već pisao o tome kako je 2006. na tenderu za gradnju kanalizacionog tunela u Višnjici pobedila firma „Ferbild“ s ponudom od 3,1 milijardu dinara, da je zatim odustala, a posao dobila „Hidrotehnika“ s ponudom od 4,1 milijardu, preduzeće koje je „Ferbild“ uzelo za podizvođača! Posao na kraju nije koštao ni 4,1 milijardu jer je aneksima vrednost povećana na 6,5 milijardi.

Koordinator ovog projekta bio je Veljo Žujović, jedan od najbližih saradnika Dragana Đilasa, bivšeg gradonačelnika Beograda. Najpovoljniju ponudu na tenderu dala je firma „Ferbild“, koja se ubrzo povukla iz posla i zbog toga izgubila bankarsku garanciju od 100 miliona dinara.

- Ispitujemo kako je posao dodeljen sledećem ponuđaču, firmi „Hidrotehnika“, koja je dala ponudu od 4,1 milijardu dinara, i da li je bilo potrebno raspisati novi tender. Direkcija za građevinsko zemljište je potpisivanjem ugovora sa ovom firmom pristala na izvođača koji je skuplji za 30 odsto. Zanimljivo je i da li je bilo prethodnog dogovora dve firme, jer je „Hidrotehnika“ odmah po potpisivanju ugovora s Direkcijom potpisala i ugovor o zajedničkom izvođenju radova s „Ferbildom“ - saznaje Kurir u Tužilaštvu.

Pitanja bez odgovora

Na sva ova pitanja policija dosad nije dala odgovore. Policija nije reagovala ni na sumnjive anekse kojima je cena s prvobitne 4,1 milijarde povećana na 6,5, kao i na to što gradska direkcija nije naplatila „penale“ izvođaču radova jer je za pet godina probila rok za gradnju.

Moguće je, saznaje naš list, da je šteta bila još veća jer je kopanje tunela, prema proceni stručnih službi Grada, trebalo da košta tri milijarde dinara, ali na kraju je dostiglo astronomskih 6,5 milijardi.

- Do nje se stiglo potpisivanjem 12 aneksa ugovora. „Hidrotehnika“ je trebalo da posao obavi za dve godine, a završila ga je posle sedam. Probili su rok za celih pet godina, a Direkcija ni dinar nije naplatila na ime penala - saznaje naš list.
Zorana Jevtić 

Direktor „Hidrotehnike“
SVE JE PO ZAKONU

Dragiša Vučković, direktor „Hidrotehnike“ u vreme dobijanja posla, za Kurir je ranije izjavio da je sve urađeno u skladu sa zakonom. Na pitanje zašto su za podizvođača uzeli „Ferbild“, rekao je da su oni njihovi partneri i da sarađuju desetak godina. Kad je reč o probijanju roka, Vučković je priznao da nisu platili penale Direkciji i Gradu i da o tome pitamo investitora. „Problem i nije bio do nas, već do projektanta, drugačiji su bili uslovi na terenu“, dodao je on.
Firma „Ferbild“ nije imala komentar.

ČINJENICE
SUMNJIVA TRANSAKCIJA „FERBILDA“ I „HIDROTEHNIKE“

- Firma „Ferbild“ pobedila je na tenderu sa cenom od 3,1 milijardu dinara
- Posao dobija firma „Hidrotehnika“ s ponudom od 4,1 milijardu dinara
- „Hidrotehnika“ za podizvođača uzima „Ferbild“
- Aneksima se cena radova povećava na 6,5 milijardi
- Gradske vlasti nisu naplatile penale za probijanje rokova za pet godina