OSLABITE ZA MALE PARE: Kako da jedete zdravo, a jeftino?
Praktikovanje uravnotežene i zdrave ishrane uveliko utiče na opšte zdravlje organizma. Međutim, zdrava hrana je često i prilično skupa, pa se neminovno postavlja pitanje kako jesti zdravo, a ne potrošiti previše novca.
Vlakna su ključan sastojak za zdravu probavu. No, uprkos tome, većina jede od 30 do 40 odsto manje od preporučenog dnevnog unosa, a to je oko 30 grama.
Vlakna produžavaju životni vek, održavaju zdravlje debelog creva, snižavaju holesterol i pomažu u sprečavanju pojave dijabetesa, zatim poboljšavaju probavu, smanjuju rizik od srčanog udara, te olakšavaju mršavljenje.
Istraživanja su pokazala da ishrana s visokim udelom omega-3 masnih kiselina smanje rizik od upala u telu. Hrana bogata njima su orasi, laneno ulje i riba poput lososa. Doktori neprestano napominju blagotvorna delovanja omega-3 masnih kiselina, koja se pak najčešće konzumira u obliku plave ribe. Dve do tri sedmične porcije bogate ovim kiselinama smanjuju rizik od bolesti srca.
Štitnoj žlezdi je potreban jod za proizvodnju hormona neophodnih za metaboličke funkcije. Jod se u povećanoj količini nalazi u algama.
Vitamin D je izuetno važan za normalno funkcionisanje organizma. Problem je to što ga većina ljudi nema dovoljno. Naime, vitamin D telu treba za apsorpciju kalcijuma, a nedavna studija pokazala je da bismo trebali da se izlažemo suncu nekoliko puta nedeljno po 15 minuta, i to od maja do septembra, da upijemo dovoljnu količinu za zimu.
Osim izlaganjem suncu, telo se može opskrbiti vitaminom D i hranom.
Namirnice koje ga sadrže su masna riba, orašasti plodovi, no najbolji je izvor besplatan, a to je sunce. Stoga, ne propustite, kada vremenske prilike dopuštaju, barem 15 minuta prošetati se, a da biste apsorbovali što više vitamina D, izložite lice, vrat, ramena i podlaktice, najbolje u ranih jutarnjim i kasnim popodnevnim satima.
Procenjuje se da 90 odsto žena od 50 do 70 godina, kao i jedna trećina starijih od 19 godina nema adekvatan unos kalcijuma. Kalcijum doprinosi zdravlju kostiju i zuba, a prenizak unos povezan je s osteoporozom.
Najbolji izvori kalcijuma su mlečni proizvodi, a najisplativije je mleko, susam i zeleno lisnato povrće poput kelja i spanaća. Mleko s manje masnoće bolji je izbor, ali bilo koje mleko blagotvorno će delovati na zdravlje. Tvrdi sirevi takođe imaju veći udeo kalcijuma, a umesto aromatizovanih jogurta, odaberite običan jogurt.
(Tportal.hr)