BEOGRAD - Zataškavaju zarazu.
Srpsko tržište preplavljeno je jajima zaraženim salmonelom, a uprkos zabranama za promet, pojedine farme plasiraju takve proizvode na rafove. Veterinar koji je dobro upoznat sa ovim problemom otkriva za Kurir opasnosti koje nosi salmonela, ali i na koji način zaražena jaja dolaze do kupaca u Srbiji.
Ignorišu inspekciju
- Jedan od najproblematičnijih krajeva je valjevsko-mionički, gde ima oko 500.000 registrovanih koka nosilja, a farme na kojima se uzgajaju bore se sa salmonelom. To bi značilo da za dva dana iz tih krajeva izađe po milion rizičnih jaja, koja se prodaju širom Srbije, a da ne govorimo o malim farmama, kojih ima 30 odsto u ovom kraju, a čija se jaja uopšte ne kontrolišu. Ljudi bi pomislili da su jaja, ako dolaze s farme koja se kontroliše, bezbedna, međutim, istina je suprotna - priča naš sagovornik. Najveći problem je, kaže on, to što, uprkos ustanovljenoj salmoneli kod koka nosilja i zabrani prometa, proizvođači jaja plasiraju na tržište.
- Kad inspekcija ustanovi pojavu salmonele na nekoj farmi, odmah donese zabranu stavljanja jaja u promet i nalog da se koke nosilje leče. Naravno, od proizvođača se očekuje da taj nalog ispoštuje. Međutim, na osnovu naših iskustava znamo da se dešava potpuno suprotna stvar. Proizvođači ne poštuju zabranu i uprkos zarazi nastavljaju da proizvode jaja i da ih prodaju - kaže naš izvor.
On tvrdi da se dešava i da mnogi vlasnici farmi angažuju privatne neovlašćene veterinarske laboratorije bez akreditacije, koje analiziraju izmet koka nosilja i od kojih potom dobiju negativan rezultat na salmonelu.
Nedovoljna kontrola
- Taj rezultat oni pokažu svojim kupcima kao garanciju da je sve u redu, uprkos tome što su veterinarski inspektori utvrdili da salmonela na toj farmi postoji - objašnjava veterinar i dodaje:
- Glavni razlog za to što se takve stvari dešavaju jeste nedovoljna kontrola Ministarstva poljoprivrede i Uprave za veterinu, kao i nejasno definisani pravilnici za kontrolu hrane.
Domaća jaja
Naš sagovornik ističe da građani ne mogu da se pouzdaju ni kada je reč o takozvanim domaćim jajima, jer ona tek ne podležu nikakvoj kontroli.
- Zabluda je da su domaća jaja najsigurnija. To su jaja s manjih farmi, koje uopšte nisu registrovane i na kojima se ne vrši nikakav nadzor. Takvih jaja takođe ima mnogo na našem tržištu, a činjenica je da i tu sve vrvi od salmonele, a koke se ne leče - upozorava veterinar.
TRUJU NAS: Prodaju nam jaja sa salmonelom!
Objavljeno
16.04.2014. 22:30h
→ 25.05.2017. 0:12h
Uprkos nalozima inspekcije da se prodaja obustavi dok se koke nosilje ne izleče, farmeri kupcima pokazuju lažne potvrde izdate od neakreditovanih laboratorija