Godinu dana Briselskog sporazuma: Srbija zaštitila državne interese!

Pitanje KiM prebačeno na diplomatski teren i marginalizovana mogućnost oružanih sukoba. Istovremeno ubrzan put u EU

BEOGRAD - Odlučno.
Pitanje Kosova i Metohije uspešno je prebačeno u diplomatsku arenu potpisivanjem Briselskog sporazuma, čime je marginalizovana mogućnost oružanih sukoba u južnoj srpskoj pokrajini. Srbiji je, istovremeno, raskrčen evropski put i januara ove godine otvoreni pregovori o članstvu sa EU.

Diplomatska arena

Sporazum, koji sadrži 15 tačaka, 19. aprila 2013. potpisali su premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači, nakon završene desete runde dijaloga između Beograda i Prištine, uz posredovanje visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost EU Ketrin Ešton. Svetski i evropski zvaničnici ocenili su tada da će sporazum pomoći Beogradu i Prištini na putu ka EU, te da je „potpisivanje sporazuma istorijski dan za odnose Srbije i Kosova, ceo zapadni Balkan i EU“.

Danas, godinu dana kasnije, analitičar Dušan Janjić ocenjuje da niko nije očekivao da će se postići takav uspeh u pregovorima.
- Problem Beograda i Prištine prebačen je u diplomatsku arenu i marginalizovana je mogućnost oružanih sukoba, s tim da nisu isključeni bezbednosni incidenti lokalnog karaktera. Sporazum je povezan sa bezbednošću Srbije, gde KiM više nije zapaljiv problem - navodi on.

Efekti slede

Analitičar Dragomir Anđelković očekuje da će se efekti Briselskog sporazuma tek videti.
- Očekuje nas mnogo zamki i podmetačina u nastavku pregovora, pošto druga pregovaračka strana ume da bude vrlo nekorektna u nameri da sadržaj dokumenta izmeni uz pomoć nekih zapadnih sila. Naše je da nastavimo da štitimo svoje interese, kao i interese Srba na Kosovu.

Aleksandar Vulin, odlazeći ministar zadužen za KiM, kazao je da su vlada i Srbi sa KiM ispoštovali sve što je predviđeno Briselskim sporazumom.
- Bez podrške vlade i Srba sa KiM Briselski sporazum bi bio mrtvo slovo na papiru, a proces evro integracija možda i trajno zaustavljen“ rekao je Vulin.
Podsetimo, poslednja, 23. runda završena je 31. marta i pregovori će biti nastavljeni posle formiranja Vučićeve vlade.


Beta 
Crno na belo... Ketrin Ešton i Ivica Dačić

Aktivniji pristup
MEĐUNARODNI SUD ZA DŽELATE

Vulin je kazao da očekuje pravdu za Srbe.
- Formiranje međunarodnog suda koji će istraživati zločine počinjene nad Srbima, nealbancima pa i Albancima koji su bili protiv OVK i nezavisnosti KiM, je dobar način da se pokaže da i za srpske žrtve ima pravde, da će svaki dželat jednog dana biti pokazan, dokazan i kažnjen - rekao je on.