Učestalo kijanje po deset i više puta uzastopno, zapušen nos i curenje vodenog sekreta iz njega, svrab i crvenilo nosa i očiju, osećaj peckanja u njima i suzenje, kao i nadražajni kašalj i grebanje u grlu skoro su siguran znak postojanja alergijskog rinitisa. Dr Kurir je istraživao kako prepoznati taj zdravstveni problem i preventivno delovati jer postoji upozorenje da, ukoliko se ne leči, on može da izazove ozbiljne psihičke teškoće.
Prof. dr Branimir Nestorović, načelnik Odeljenja za pulmologiju i alergologiju Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj, ističe da je u Srbiji sezona polena ove godine počela nešto ranije nego što je uobičajeno, a trenutno od velikih alergena cvetaju breza, jasen, vrba i orah, što će u narednom periodu izazvati porast broja pacijenata sa alergijskim rinitisom.
- Simptomi liče na prehladu, ali ako traju duže od nedelju dana, a pri tome se javljaju uvek u isto doba godine, najverovatnije je reč o alergijskom rinitisu. On može da se javi u bilo kom starosnom dobu, ali najčešće počinje od osme do 11. godine, a u 80 odsto slučajeva razvija se do 20. godine - objašnjava dr Nestorović.
Prema njegovim rečima, jedna od posledica globalnog otopljavanja je produžena sezona cvetanja nekih biljaka, tako da sezona alergija počinje od februara i traje sve do novembra.
- Produžavanjem sezone cvetanja lečenje postaje komplikovano jer medikamenti moraju da se uzimaju redovno, što znači skoro tokom cele godine. Inače, za rešavanje alergijskih problema postoje i načini na koje savremena medicina nije obraćala mnogo pažnje, a reč je o komplamentarnoj medicini u koju se ubraja homeopatija. Često svojim pacijentima preporučujem fitoterapiju, odnosno lečenje biljkama poput crnog luka i koprive, a koliko znam, obe su zastupljene u homeopatskim proizvodima - kaže sagovornik Dr Kurira i dodaje da nije pristalica samo jednog vida lečenja i da treba pronaći ono što je za pacijenta najbolje.
Studije su pokazale da je najteže onima koji imaju takozvanu polinozu, koja je praćena kijanjem i zapušenim nosem.
- Ti simptomi izazivaju strahovit psihički poremećaj izazvan nesanicom i depresijom. Pokazalo se da je povećan broj samoubistava kod onih koji imaju alergiju a ne leče se, deca popuštaju u školi, odrasli gube koncentraciju... - naglašava dr Branimir Nestorović.
Drastična pojava
VELIKI PORAST POLENSKOG ZRNA
Načelnica Službe za polen Agencije za zaštitu životne sredine Mirjana Mitrović navodi da se merenjem svih alergena u Srbiji pokazalo da se ove godine prvi polen pojavio 10. januara kada je cvetala leska, kao i da je porast polenskog zrna, u odnosu na isti period prethodne godine, i po nekoliko hiljada puta veći.
- Najnoviji podaci, u poređenju sa 2013, pokazuju da imamo drastično različite rezultate. Merna stanica na Zvezdari pokazala je da su u 14. nedelji ove godine bila 2.144 polenova zrna u vazduhu, dok je ta vrednost prošle godine u istoj nedelji iznosila 158. Najveća koncentracija zabeležena je u Subotici, gde su izmerena čak 10.153 zrna, dok je prethodne godine bilo 301 - istakla je Mitrovićeva.
Najčešća pitanja o homeopatiji
1. Šta je homeopatija?
- Homeopatski proizvodi podrazumevaju metod lečenja u kome se koriste preparati uglavnom biljnog i mineralnog porekla, bez sintetičkih supstanci
2. Kada je ona počela da se primenjuje kod nas?
- U Srbiji se taj metod terapijskog lečenja pojavio 2006. godine i od tada se uspešno primenjuje za tretiranje mnogobrojnih oboljenja
3. Da li homeopatski preparati mogu da izazovu kontraindikacije?
- Homeopatski preparati imaju visok stepen bezbednosti, mogu ih koristiti deca, trudnice i dojilje, kao i osobe koje već koriste klasične lekove
4. Gde mogu da se nađu homeopatski lekovi?
- Najrazličitiji homeopatski preparati nalaze se u slobodnoj prodaji i mogu se kombinovati sa svim preparatima klasične medicine
5. Šta sve može da se tretira homeopatijom?
- Može da se koristi za lečenje gripa i prehlade, sinuzitisa, polenske kijavice, ali i problema poput niskog krvnog pritiska
6. Da li ljudi mogu uzimati homeopatske preparate na svoju ruku?
- Kao i klasična medicina, homeopatija ima svoja pravila, principe i načine postavljanja dijagnoze i terapije. Lekar homeopata jasno će proceniti koje su tegobe rešive samo homeopatijom, za koje je potrebna kombinacija nje i klasične medicine, a za koja stanja klasična medicina ima više uspeha.