Neobični svetovi su naseljivi

NEVEROVATNO: Na pijanim planetama ima života?

Na planetama koje menjaju nagib i nalaze se van naseljive zone može biti vode u tečnom stanju

SIJETL - Život buja u svemiru.
Planete koje tokom kretanja oko svoje zvezde menjaju nagib, takozvane pijane planete, mogle bi da budu idealna mesta za nastanak vanzemaljskog života, tvrde naučnici američke agencije NASA.

Izloženost suncu

Zbog promene nagiba, izloženost površine ovih planeta suncu bila bi ravnomerna, pa bi čak i one koje se nalaze van naseljive zone mogle imati dobre uslove za postojanje vode u tečnom stanju, a samim tim i za život.

- Pijane planete dovoljno su udaljene od svojih zvezda da ih mnogi otpišu kao smrznute, ali one zapravo mogu biti odlična mesta za nastanak života. Ovo otkriće moglo bi nas naterati da naseljive svetove tražimo i van naseljivih zona - kaže Šon Domagal-Goldman, astrobiolog NASA.

Zbog promenljive orbite mnoge planete se okreću kao čigre, a baš to okretanje moglo bi omogućiti opstanak vode u tečnom stanju.

Tim naučnika NASA, Univerziteta u Vašingtonu i Državnog univerziteta Veber posmatrao je planete koje imaju sličnu masu kao Zemlja, orbitiraju oko zvezda nalik Suncu i imaju jednog ili dva gasna džina u blizini. U nekim slučajevima gravitacija tih gasnih džinova mogla bi promeniti nagib tih planeta u roku od nekoliko stotina hiljada godina, što je treptaj oka u istoriji univerzuma.

Topljenje glečeraPrema tvrdnjama naučnika, ove planete često menjaju nagib, nekad toliko da su polovi okrenuti ka zvezdi, zbog čega dolazi do otopljavanja glečera i održavanja vode u tečnom stanju.

- Zbog tog topljenja naseljive zone postaju mnogo šire nego što se dosad mislilo. Naše istraživanje dokazalo je da nekad drastične promene u orijentaciji planeta mogu biti pravi blagoslov - kaže profesor Džon Armstrong, vođa tima naučnika.

Džon Armstrong: Nagle promene mogu biti pravi blagoslov

Roj Barns
NOVA PITANJA

Saznanje da postoje ovakvi svetovi jasno otvara nova pitanja o naseljivosti tih planeta s promenljivim nagibom - kaže Roj Barns, naučnik sa Univerziteta u Vašingtonu.