Zabeležene jake eksplozije u svemiru

NOVA TEORIJA: Dokazano postojanje tajanstvenih blicara?

Bljeskovi radio-talasa zabeleženi u opservatoriji u Portoriku, što je prvi put da se ta pojava detektuje van Australije

SAN HUAN - Ostvarene pretpostavke.
Australijski astronomi su 2011. i 2012. zabeležili nestalne, ali jake radio-signale i tad se rodila teorija o postojanju blicara, izuzetno kratkotrajnih astronomskih pojava. Ipak, postojanje blicara nije potvrđeno sve dok ove jake i nestalne radio-talase nisu zabeležili i istraživači iz Portorika.

Pošto je trajanje blicara izuzetno kratko, svega nekoliko milisekundi, pa radio-signali imaju onoliko energije koliko Sunce emituje za 300.000 godina, nova potvrda postojanja blicara bila je veoma važna.

Astronomi su godinama imali razne teorije o tome šta bi moglo da izazove ove eksplozije - od preteških neutronskih zvezda koje odbijaju da postanu crne rupe do neutronskih zvezda sa superjakim magnetnim poljem.

Inače, blicari su kratki radio-bljeskovi koji se pojavljuju samo jednom. Veoma su brzi i sjajni i traju svega nekoliko milisekundi. Astronomi su pretpostavili da su nastali u vreme kad je svemir bio star oko šest miliona godina i da su zapravo prvi otisci stvaranja crne rupe. Kako su tvrdili, ona otkida delove magnetnog polja umiruće zvezde i sklanja ih iza svog horizonta. Horizont događaja crne rupe je zamišljena granica nakon koje se ne može detektovati šta se zapravo događa u ovim grandioznim objektima.