IZUM VEKA: Dunete u mobilni i odmah otkrijete imate li rak!

Engleska kompanija „Aulston“ napravila aparat kojim je moguće detektovati hemijske znake tumora u njegovoj najranijoj fazi, radi se na smanjivanju uređaja kako bi stao u smartfon

LONDON - Izum koji će spasavati milione života!
Zamislite da pomoću mobilnog telefona, za samo nekoliko minuta, možete da ustanovite da li vam se negde u telu pojavila najzloćudnija bolest!

Ovo je, prema rečima naučnika iz kompanije „Aulston“, koja sarađuje sa Univerzitetom „Kembridž“, ne samo moguće nego i realno i za dve godine postaće stvarnost. Ova kompanija već je razvila uređaj koji analizom daha korisnika otkriva da li se bolest pojavila, a sada rade na njegovoj minijaturizaciji i ubacivanju u mobilne telefone.

Pitanje novca

- Da bismo došli do uređaja koji može da se instalira u mobilne telefone, potrebno nam je još dve godine. Sada je to samo pitanje novca - kaže Bili Bojl, suosnivač kompanije.

On je sa dvojicom kolega pre deset godina osnovao firmu koja je proizvodila mašine za utvrđivanje kontaminacije zemljišta i detekciju eksploziva. Međutim, pre 18 meseci desila se velika promena u Bojlovom životu i u sudbini ove kompanije (nadamo se i čovečanstva). Bojlova devojka, majka njegovo troje dece, dobila je rak debelog creva sa samo 34 godine.

Životna drama

- Zaboleo ju je stomak. Odveli su je u bolnicu i utvrdili da ima rak debelog creva u četvrtom stadijumu. Kad se rak otkrije rano, u prvom stadijumu, šansa za preživljavanje je 90 odsto. Kad se otkrije u četvrtom stadijumu, šansa je samo šest odsto - kaže Bojl.

Kejt je uspešno operisana, ali i dalje prima hemoterapiju. Bojl je, izmenjen ovim iskustvom, svoju tehnologiju odmah počeo da prilagođava detekciji opake bolesti. Osnova svih aparata kompanije „Aulston“ je, inače, napredni čip, koji je programiran tako da može da „namiriše“ izuzetno male koncentracije hemikalije koja se traži - može da detektuje jednu traženu česticu među bilion drugih.

Rano otkrivanje

Ovo je idealno za rano detektovanje kancera, odnosno, kako kaže Bojl, „hemijskih otisaka prstiju“ ove bolesti. Ovi „znaci“ nalaze se u vazduhu koji izdišemo, u urinu ili izmetu. U proteklih 12 meseci „Aulstonov“ prvi uređaj za detekciju kancera kod ljudi na osnovu analize daha testiran je uspešno na više pacijenata. Varijanta uređaja korišćena je i u analizi isparenja iz mokraće i prvi rezultati su više nego ohrabrujući.

- Prvi hemijski znaci raka debelog creva generišu se vrlo rano u istoriji bolesti - kaže Bojl.

Prvi rezultati nove tehnologije toliko su dobri da već postoje nagoveštaji da bi Britanska zdravstvena služba (NHS) mogla da razmisli o uvođenju ovog testa umesto analize izmeta, koja se trenutno radi. Još jedna prednost novog testa je što odmah utvrđuje prisustvo tumora, što znači da nema više mučnih i ponižavajućih pregleda debelog creva, barem kad je reč o ovoj vrsti kancera.