APEL: Ne čekajte, nema vremena za gubljenje!
Simptomi poput trnjenja, oduzetosti ili slabosti jedne polovine tela, lica, ruke i noge, nemogućnost govora ili otežan govor, teško razumevanje tuđih reči, vrtoglavica, nesigurnost i ozbiljno zanošenje u hodu, smetnje vida i duple slike, zbunjenost ili čak teška, dotad nepoznata glavobolja ukazuju na moždani udar, izuzetno teško oboljenje sa velikom stopom smrtnosti i najvećim stepenom invaliditeta. U našoj zemlji neko ga doživi na svakih 20 minuta, a na svakih sat vremena jedna osoba izgubi bitku sa tom bolešću.
Dr. Sanja Trajković Bezmarević, specijalista neurologije iz Specijalističke bolnice za cerebrovaskularne bolesti „Sveti Sava“, naglasila je za Dr Kurir da navedeni simptomi počinju naglo, zbog čega je veoma važno da se osoba koja ih oseti odmah javi službi Hitne pomoći kako bi bila odvedena na dalje lečenje.
- Simptomi akutnog moždanog udara su veoma karakteristični, pa ih je skoro nemoguće pomešati s bilo kojom drugom bolešću. Ipak, ponekad se desi da oboleli misle da im je pao šećer ili da im varira krvni pritisak. Naravno, u svakom slučaju treba da pozovu Hitnu pomoć, koja će najbolje proceniti šta se zapravo dešava - istakla je dr Trajković Bezmarević i dodala da je važno da što više ljudi zna koji su prvi znaci moždanog udara i da ih prepozna kod sebe, ali i drugih.
- Ako ne mogu da se nasmeše, izgovore jednostavnu rečenicu, isplaze ravno jezik ili podignu ruke, pacijenti moraju odmah da pozovu pomoć. Postoji lek koji se daje u bolničkim uslovima i koji drastično smanjuje invaliditet i poboljšava kvalitet života, ali pod uslovom da bude primenjen u prva tri sata od početka simptoma. Za tu terapiju oboleli mora da ispuni i stroge medicinske kriterijume - istakla je sagovornica Dr Kurira.
Prema njenim rečima, da li će se pacijenti javiti na vreme, zavisi od toga da li su prepoznali simptome moždanog udara, ali i od toga gde žive i koliko su udaljeni od ustanove koja ima opremu za dijagnostiku i lečenje bolesti.
- Nažalost, kod nas većina pacijenata ne stigne na vreme, i to je razlog što se u Srbiji trombolitičkom terapijom leči manje od jedan odsto obolelih od moždanog udara, dok je u Sloveniji taj broj oko tri odsto - rekla je specijalista neurologije i naglasila da moždani udar nije samo muška bolest i samo bolest starih jer može da se desi svakome i u svako doba, nažalost, čak i deci.
- Čak 30 odsto moždanih udara dešava se kod žena mlađih od 65 godina, a svaki peti zadesi osobu mlađu od 45. Interesantno je da većina žena misli da je u većem riziku od dobijanja raka dojke nego moždanog udara, za koji smatraju da je „muška bolest“. Statistika, međutim, pokazuje da će jedna od pet žena starijih od 55 godina imati moždani udar, a jedna od devet karcinom dojke - naglasila je dr Trajković Bezmarević.
Faktori rizika na koje se može uticati
- povišen krvni pritisak
- šećerna bolest
- poremećaj srčanog ritma
- prvenstveno atrijalna fibrilacija i druge srčane bolesti
- povišen nivo masnoća u krvi
- pušenje
- konzumiranje alkohola
- upotreba droga i drugih stimulativnih sredstava
- gojaznost
- neadekvatna ishrana
- fizička neaktivnost