BEOGRAD - Premijer Aleksandar Vučić postavio je dobre ciljeve u oblasti poljoprivrede, a nova resorna ministarka sada treba da okupi "šampionski" tim koji će moći da sprovede zacrtano, izjavio je direktor beogradskog Instituta za ekonomiku poljoprivrede Drago Cvijanović.
"Objektivno, samo kvalitetni ljudi mogu sprovesti tu dobru priču u delo", naglasio je Cvijanović, dodajući da stručni tim treba da kreira sve potrebne mere koje će biti u funkciji ostvarivanja zacrtanih ciljeva.
Ministarka poljoprivrede treba da ima i podršku kako skupštine u donošenju sistemskih zakona, tako i svih aktera - instituta, fakulteta, komora, zadružnih saveza i proizvođača, naveo je Cvijanović.On je kazao i da poseban akcenat treba staviti na stočarsku proizvodnju, jer kako je naglasio, bez nje nema intenzivnije poljoprivrede.
Unapređenje stočarstva je važno ne samo zbog mogućnosti izvoza mleka, mesa i prerađevina, već i zbog nus proizvoda stajnjaka, koji je izuzetno važan za parcele koje se navodnjavaju, rekao je Cvijanović.U ekspozeu premijera Vučića, čiji je tekst objavljen na sajtu vlade, navodi se da je cilj povećanje poljoprivredne proizvodnje od 30 odsto.Osnovni zadaci ministarke za poljoprivredu, između ostalog, biće realizacija projekata za navodnjavanje, ukrupnjavanje zemljišnih poseda i promena načina finansiranja kako bi se podsticala veća produktivnost.
Jedan od važnih izazova Vlade Srbije u okviru politike ruralnog razvoja biće obezbeđenje ekonomske održivosti malih porodičnih gazdinstava, s obzirom na to da čine oko 77 odsto registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, i njihova priprema za konkurenciju sa proizvođačima iz EU, kao i ostanak mladih i žena na selu.Najavljeno je da će odmah nakon formiranja vlade biti usvojena nova Strategija poljoprivrede koja će dati jasne smernice budućih reformi poljoprivrednog sektora, uz precizno definisanje prioritetnih područja delovanja na revitalizaciju i aktiviranje razvojnih potencijala ruralnih sredina.
Ovaj dokument ujedno stvara okvir za naredne aktivnosti u smislu izrade nacionalnih programa za poljoprivredu i ruralni razvoj, koji treba da sadrže konkretne i detaljno opisane mere za dostizanje Strategijom zacrtanih ciljeva.
U narednom periodu očekuje nas i dalji rad na aktivnostima za uspostavljanje i akreditaciju potrebnih struktura za korišćenje pretpristupnih fondova EU za ruralni razvoj (IPARD) čime bi se ispunili uslovi za povlačenje predviđenih pristupnih fondova za Srbiju od 32 do 38 miliona evra na godišnjem nivou.Vlada Srbije će nastaviti intenzivan rad na daljem unapređenju sistema za zaštitu zdravlja potrošača, sprečavanja pojavljivanja bolesti životinja i biljaka i obezbeđivanja stanovništva dovoljnim količinama kvalitetne i zdravstveno ispravne hrane namenjene plasiranju, kako na domaće, tako i na zahtevna inostrana tržišta.
Posebna podrška inspekcijskim organima biće obezbeđenja kroz uspostavljanje laboratorijske mreže, a nove mere agrarne politike obezbediće posebnu podršku za mlade poljoprivredne proizvođače, žene na selu, zemljoradničke zadruge, udruženja poljoprivrednika, kao i veći iznos finansijskih sredstava za primarnu proizvodnju i preradu poljoprivrednih proizvoda.U najkraćem roku biće donet Zakon o predžetvenom finansiranju koji će omogućiti poljoprivrednicima prihvatljiv izvor finansiranja žetve tako što će kao garanciju otplate davati budući rod, a ne hipoteku.
Nastaviće se sa razvijanjem sistema javnih skladišta koji se pokazao kao veoma kvalitetan način povoljnog obezbeđenja finansijskih sredstava za poljoprivrednike i adekvatnog čuvanja i kvalitativnog klasifikovanja robe prema svetskim standardima.Mere tržišne cenovne podrške biće usmerene na stabilizaciju cena u vreme poremećaja na tržištu. U takvim uslovima uvodiće se različite interventne mere, kojima će se podsticati dodatna potražnja ili regulisanje ponude. Generalna orijentacija biće da se postepeno gradi sistem "bezbednosne mreže" za stabilizaciju tržišta, po mehanizmima i principima koji važe u EU.