Turisti koji posećuju Aušvic upisuju neprimerene poruke u krevete na kojima su zatvorenici spavali i kradu 'suvenire' iz nekadašnjeg nacističkog koncentracionog logora.
Upravnici ovog mesta, na kom je u toku Drugog svetskog rata stradalo više od milion ljudi, bespomoćni su pred najezdom turista vandala.
Neki posetioci se potpisuju na zidovima i krevetima, a jedan je čak napisao „Pušio sam ovde”.
Neki su krali delove bodljikave žice i čak komade ozloglašene pruge kojom su zatvorenici dolazili u logor.
Izveštaje frustriranih radnika muzeja, vodeći poljski istoričar Antoni Dudek, ocenio je kao „šokantne”, a krađe i vandalizam „varvarskim”.
Bilo je govora i o ugradnji sigurnosnih kamera, kako bi se na vreme primetile takve aktivnosti, ali stručnjaci smatraju da će tako biti narušena "autentičnost" Aušvica.
Govoreći o ponašanju posetilaca, Pjotr Civinski, direktor muzeja kaže: „Nisu to uvek mladi ljudi. Nekada čak i nastavnici i strani turisti uzimaju stvari".
Logor je veliki i ima više od 150 zgrada, pa osoblje ne može u svakom trenutku da kontroliše sve njegove delove.
Zvuči neverovatno da su još 2009. lopovi iz Poljske ukrali ploču sa ulazne kapije na kojoj piše „Arbeit Macht Frei” ( rad oslobađa).
Krađa je ocenjena kao „skrnavljenje” muzeja, ali je kasnije pronađena i vraćena na svoje mesto.
Kompleks, koji se sastoji iz dve oblasti – Aušvic 1 i Aušvic 2 – Birkenau – originalno je bio dom poljskih političkih zatvorenika, ali od proleća 1942. postaje najveće mesto stradanja Jevreja. Više od 1.100.000 muškaraca, žena i dece izgubilo je živote na ovom mestu.
Dejli mejl