RASIPANJE: Na veće plate u JP spiskali 20 miliona evra
BEOGRAD - Toliko o štednji!
Devet najvećih državnih firmi za oko dve milijarde dinara, ili 20 miliona evra, povećalo je plate i druga razna davanja radnicima u prošloj godini u odnosu na 2012.
Naime, u 2012. je ovih devet firmi na ime „troškova zarada, ugovora o delu i ostalih ličnih rashoda - otpremnine, jubilarne nagrade, prevoz, dnevnice“, potrošilo 49 milijardi, a prošle 51 milijardu dinara.
U podeli državnih para prednjačila je „Pošta Srbije“, koja je isplatila i 13. platu od ukupno 621 miliona dinara, što je u proseku 41.000 dinara po radniku.
Štedljive „Srbijavode“
Troškove za radnu snagu, prema finansijskim izveštajima, povećali su „Skloništa“, „Pošta“, „Srbijašume“, „Železnice Srbije“, „Elektroprivreda Srbije“, „Telekom Srbija“ i „Elektromreža Srbije“. Štedljivi su u bili samo stalno prozivani „Srbijagas“ i „Srbijavode“.
Troškove na ime zarada, ugovora o delu i ostalih ličnih rashoda - otpremnine, jubilarne nagrade, prevoz, dnevnice - najviše su povećali „Telekom“, „Pošta“ i „Železnice“. Istina, „Telekom“ je povećao dobit za četiri milijarde dinara, a „Pošta“ za 1,6 milijardi, dok su „Železnice“ smanjile manjak za više od devet milijardi. Ovo bi možda moglo da im bude opravdanje.
Pitanje je zašto su na radnike „Skloništa“ potrošena 34 miliona dinara više, kad su - umesto da budu na dobiti kao 2012 - prošle godine napravili manjak od skoro 100 miliona. Ili da li bi dobit „Srbijašuma“ bila 40 miliona manja da na radnike nije utrošeno 100 miliona više.
Velika potraživanja
„Elektroprivreda Srbije“ može da se pohvali profitom koji je prošle godine bio isti kao manjak godinu pre - 1,8 milijardi dinara. Ali i ova kompanija je povećala troškove radne snage za 90 miliona, a profesionalne usluge čak za 520 miliona. Ipak, verovatno najveći problem je nastavak rasta nenaplativih potraživanja na ime isporučene struje - još 400 miliona dinara za 2013.
Odgovore na pitanja od javnih preduzeća do zaključenja broja nismo dobili.
Milan Kovačević
NE VERUJTE IZVEŠTAJIMA
Ekonomista Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, kaže da bode oči to što je Agenciji za privredne registre trebalo više vremena da objavi izveštaje firmi nego njima da ih sastave. Na pitanje koliko im možemo verovati, odgovara da treba videti da li je obavljena revizija jer je revizor „Železnica“ više godina govorio da ne može ništa da garantuje.