BEOGRAD - Direktor JKP "Gradska čistoća" Siniša Lazarević upozorio je danas da zbog višednevne blokade ulaza u deponiju "Vinča" neće imati gde da se odlaže otpad i da bi posledice mogle da budu katastrofalne i po grad i po građane.
"Ulazimo u kritičan period u kome možemo doći u situaciju da nemamo više gde da odlažemo otpad i praznimo kontejnere. Posledice bi u tom slučaju po grad i građane bile katastrofalne, kako zbog higijene, tako i zbog zdravstvenih i ekoloških problema koji mogu da nastanu", rekao je Lazarević, a prenosi se u saopštenju Uprave grada.
Meštani naselja Radmilovac i roditelji učenika Osnovne škole "Nikola Tesla" blokirali su ulaz u deponiju "Vinča", jer se protive gradnji 400 kilovoltnog dalekovoda za transformatorsku stanicu "Beograd 20" koja bi jednim delom, kako je planirano, trebala da prođe kroz naselje i pored škole i vrtića.
"Ne ulazeći u razloge zbog kojih je nastao problem, želim da istaknem da sve može da se reši na institucionalni način i da 50 ljudi ne može držati kao taoce grad od 1,5 miliona stanovnika. Zato molim da se hitno nađe rešenje, jer posledice mogu da budu veoma teške", rekao je Lazarević.
On je apelovao na nadležne organe da se što pre, u interesu Beograda i njegovih stanovnika, nađe rešenje i odblokira pristup deponiji i izvinio se građanima Beograda što je zbog višednevne blokade ulaza u deponiju "Vinča" otežano pražnjenje kontejnera.Lazarević je naveo da je "Gradska čistoća" problem rešavala tako što je deo komunalnog otpada odlagala na manje komunalne deponije u Pančevu, Obrenovcu i Lazarevcu i da je to stvorilo dodatne troškove zbog prevoza otpada.
"Nažalost, na ovim, malim deponijama, nećemo više moći da odlažemo otpad, s obzirom na to da su njihovi kapaciteti ograničeni na sto tona, dok deponija u Vinči može da primi otpad od 1.500 tona", naveo je Lazarević.
On je kazao da su radnici "Gradske čistoće" spremni da odmah po deblokadi rade vanredno, isprazne sve kontejnere i veoma brzo normalizuju situaciju u gradu.
Lazarević je zamolio da se hitno nađe rešenje i poručio da su radnici "Čistoće" spremni da odmah po deblokadi rade vanredno, isprazne sve kontejnere i veoma brzo normalizuju situaciju u gradu.
Meštani naselja Radmilovac i roditelji OS S Nikola Tesla započeli su blokadu deponije Vinča, zbog gradnje 400 kilovoltnog dalekovoda za transformatorsku stanicu "Beograd 20" koja bi jednim delom trebala da prođe kroz naselje.
Tim povodom oglasila se i partija "Zeleni Srbije", koja je izrazila žaljenje što je moralo da dođe do građanske neposlušnosti i blokade deponije da bi se privukla pažnja nadležnih. Zeleni su predložiliinicijativu za formiranje Foruma zainteresovanih strana Radmilovac, u kojem će učestvovati predstavnici opštine, grada, ministarstava, EMS igrađani Ramilovca.
Elektromreža Srbije (EMS), koja gradi pristupni dalekovod za trafo stanicu Beograd 20, saopštila je da taj dalekovod ni na koji način neće biti ugroženo zdravlje stanovnika naselja Vinča i Radmilovac iz opštine Grocka.
"Dalekovod nije moguće izmeštati, svaka eventualna promena trase odložila bi projekat za nekoliko godina, što bi predstavljalo direktnougrožavanje snabdevanja Beograda električnom energijom. Konkretno, trećina Beograda može da ostane bez struje ako dođe do odlaganjarealizacije ovog projekta", navedeno je u saopštenju EMS-a.
Iz tog javnog preduzeća naglašavaju da u periodu kada je dalekovod projektovan, na predviđenoj trasi nije bilo stambenih objekata, već su oni nelegalno izgrađeni u kasnijem periodu, što je predstavljalokrivično delo.
Da zdravlje građana neće biti ugroženo u EMS-u obrazlažu i činjenicom da je prilikom projektovanja i izgradnje TS Beograd 20 sa pristupnimdalekovodima, JP EMS sproveo kompletne procedure u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom.
Urbane zone na teritoriji opštine Grocka kroz koje će proći dalekovodna trasa posmatrane su, kako navode, kao zone povećane osetljivosti.
"EMS je preduzeo mere koje su strože od onih koje predviđa Evropska Unija. Predviđeno je da minimalna visina provodnika duž cele trase iznosi 21 metar, što je u skladu sa najstrožom svetskom praksom u toj oblasti", pojašnjavaju u EMS-u i dodaju da je urađena i Studija o proceni uticaja na životnu sredinu na koju je nadležno Ministarstvo dalo saglasnost.