OPREZ: Svaki treći krpelj prenosi nam zarazu!
Posle kišnih dana povećana je vlažnost vazduha, a samim tim je veća i mogućnost pojave krpelja, koji vrebaju iz visokih trava, bujnog zelenila, parkova, livada, šuma, drveća... Ovi zglavkari su poznati po tome što se hrane krvlju ljudi i životinja, a najstrašnije je što 35 odsto njih prenosi bakteriju koja je uzročnik lajmske bolesti!
Epidemiolog Bojana Grgić, šef Odeljenja za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, kaže da krpelj mora najmanje 48 sati da provede na koži kako bi došlo do sigurne infekcije virusom.
Ključna 24 sata
- Ukoliko se zakače na čoveka ili životinju, krv sisaju dva do sedam dana, a onda ponovo padaju na vegetaciju. Rizik od infekcije je veći što je boravak krpelja na telu duži, pa je u slučaju uboda najvažnije da se krpelj ukloni u roku od 24 sata. Tada je rizik od prenošenja infekcije sveden na najmanju moguću meru - objašnjava ona i naglašava da je ubod insekta bezbolan, a da mesto uboda ne boli i ne svrbi.
Savet sa VMA
Po njenoj preporuci, važno je ne pokušavati samostalno vađenje krpelja jer se pritiskom i gnječenjem mesta uboda krpelj može raskomadati, a rilica otići još dublje. Svaka osoba sa ubodom treba da se javi lekaru kako bi ga evidentirao.
- Jedan od načina da se utvrdi da li je došlo do infekcije jeste da se krpelj nakon vađenja odnese na VMA kako bi se utvrdilo da li je zaražen uzročnikom lajmske bolesti. Njeni simptomi počinju posle nedelju do mesec dana od ujeda, a prvi znak je crvenilo oko ujeda, koje prati pojava simptoma sličnih gripu.
Simptomi traju nekoliko nedelja, a u slučaju da se osoba blagovremeno ne javi lekaru, moguće su ozbiljnije komplikacije, poput velikih zglobova, oticanja i bolova u kolenu, hroničnog artritisa, kardioloških problema - kaže ona. Epidemiolog Bojana Grgić naglašava da se ove komplikacije mogu javiti i nekoliko meseci nakon ujeda.
Komplikacije
- Dolazi do ozbiljnih komplikacija, kao što su zapaljenje mozga i moždanih ovojnica, zahvata periferne nerve i one u lobanji, srce, strukturu oka, tetive, zglobove, mišiće vezivno tkivo i kosti
- Simptomi su umor, bolovi u zglobovima i mišićima, uvećanje limfnih žlezda i povišena temperatura
Kako da izvadite krpelja ako nema lekara
- Delujte brzo jer što duže krpelj stoji, posledice ujeda su opasnije
- Na mesto ujeda nikako ne stavljajte kreme, ulja, sapun, lak za nokte ili aceton
- Krpelja ne dirajte golim rukama, koristite medicinske rukavice ili maramicu
- Okrenite ga u smeru suprotnom od kretanja kazaljke na časovniku
- Ne vucite ga naglo, u suprotnom će izbaciti izlučevinu u krvni sud i zaraziti vas
- Bezbedni ste samo u slučaju da ste izvukli krpelja u komadu
Najopasnije lokacije u Beogradu
❶ Avala
❷ Topčider
❸ Košutnjak
❹ Zvezdara
❺ SC „Surčin“
❻ Banjička šuma
❼ Manastirska šuma
❽ Lipovička šuma
❾ Ušće
➓ Bojčinska šuma
Činjenice o preventivi
- Najveća aktivnost krpelja je od proleća do kasne jeseni
- Vlažno vreme im izuzetno pogoduje
- Krpelji vrebaju iz neuređenih parkova, visoke trave i sa drveća
- Kretanje krpelja se ne oseća po koži, a ujed ne svrbi i ne boli
- Najviše pažnje obratite na teme glave
- Nosite duge rukave i pantalone
- Nakon radova u prirodi, istuširajte se, operite odeću, pregledajte telo