BEOGRAD - MUP Srbije saopštio je jutros da se očekuje dolazak humanitarne pomoći iz Japana i od OEBS-a, pored pomoći koja svakodnevno stiže iz celog sveta, a tokom dana treba da stignu i timovi za ispumpavanje vode iz Danske, Slovačke i Nemačke.
Međunarodna humanitarna pomoć i najpotrebnija oprema koja će pomoći u spasavanju života i saniranju posledica poplavom ugroženih područija svakodnevno stiže u Srbiju, a na terenu zajedno sa srpskim spasiocima bez prestanka na evakuaciji i pomoći ugroženima rade timovi iz Ruske federacije, više zemalja EU i regiona.
Humanitarna pomoć u opremi i životnim namirnicama stigla je od Ujedinjenih nacija, Ruske federacije, Azerbejdžana, Belorusije, Slovenije, Crne Gore, Makedonije... Avion sa humanitarnom pomoći iz Azerbejdžana stigao je sinoć direktnim letom iz Bakua na beogradski aerodrom Nikola Tesla.
Pomoć se sastoji od motornih i plastičnih čamaca, generatora motora za čamce, šatora, opreme za spasilačke akcije, pumpi, plinskih boca, lampi, kanistera, ćebadi... Na niški aerodrom "Konstantin Veliki" juče je stigla još jedna, četvrta po redu, isporuka humanitarne pomoći Ruske Federacije koja se sastoji od 28 tona hrane za bebe i odrasle, šećera, vreća za spavanje, šatora i još jedanog strujnog agregata. Pomoć je dopremljena avionom tipa "Iljušin 76" koji je četvrti po redu koji je posredstvom Rusko srpskog humanitarnog centra upućen poplavljenim delovima Srbije.
UN osnovale su koordinacioni tim pri Sektoru za vanredne situacije, koji sa nadležnima iz Srbije koordiniraju svu pristiglu pomoć i pomažu lolaknim vlastima u otklanjanju posledica poplava.Takođe, u Srbiji je i tim EU za fasilitaciju pomoći Evropskog mehanizma civilne zaštite sa ciljem da pomogne srpskim vlastima i koordinira pomoć koja pristiže iz Unije.
Na spasavanju i pomoći ugroženima angažovani su spasioci iz Ruske federacije, Slovenije, Bugarske, Češke, Nemačke, Austrije, Francuske, Mađarske, Makedonije, Crne Gore, Hrvatske sa opremom za spasavanje ugroženih poplavama i ispumpavanje vode pumpama, a tokom dana pristužu i timovi za ispumpavanje vode iz Danske, Slovačke i Nemačke.
Srbiji su pritekli u pomoć i helikopteri iz Slovenije, Švajcarske, Nemačke, Makedonije, Mađarske, Belorusije i iz kontigenta EULEX - a. Timovi su, uz koordinaciju Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije i Vojske Srbije, angažovani na području Obrenovca, Lazarevca, Šapcu, Sremske Mitrovice, Jagodine, Paraćina, Kolubare, Šapca, Progara i TENT-a.
Pomoć u vidu hrane, vode, odeće i neophodnih sredstava za bebe stiže od srpske dijaspore, ali i od firmi i preduzetnika zemalja iz regiona.U Srbiju je tokom noći stigla i humanitarna pomoć od srpske zajednice „Kvadraci“ i firma „Kožučanka“ iz Makedonije, a Crveni krst te zemlje uputio je pomoć koja se sastoji od vode, hrane, ćebadi, sredstava za higijenu...
Crveni krst Crne Gore i privatnici iz Bara uputili su humanitarnu pomoć za stanovnike poplavom ugroženih područja, a eparhija Srpske paravoslavne crkve iz Slovenije i Srpska paravoslavna crkva iz Vićence poslale su pomoć u vidu odeće, hrane, sredstva za higijenu, ćebadi. Jeverejska humana fondacija iz Rumunije uputila je pelene, vodu, bebi opremu, konzerviranu hranu, anvedeno je u saopštenju MUP-a Srbije.
SAD spremne da pomognu BiH, Srbiji i Hrvatskoj
SAD su izrazile spremnost da pomognu vlastima i ljudima u poplavljenim područjima u BiH, Srbiji i Hrvatskoj, navodi se u saopštenju portparolke Stejt departmenta Džen Psaki. SAD izražavaju saučešće porodicama stradalih u poplavama i biće uz narod BiH, Srbije i Hrvatske kada započnu obnovu.
SAD nastavljaju da prate situaciju i tesno sarađuju s vlastima te tri zemlje, s nevladinim organizacijama, međunarodnim donatorima u koordiniranju pomoći za najugroženija područja. Ambasade u BiH i Srbiji pokreću mehanizme kojima bi trebalo da se obezbede dodatna sredstva za pomoć. Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) je odredila stručnjake za humanitarna pitanja u Srbiji u BiH, koji treba da pomognu u akcijama pružanja pomoći.