ČURKIN: Rezolucije o Siriji je predstava za javnost i staviću veto na nju

AP
Ambasador Rusije u UN smatra da bi slanje Sirije pred Međunarodni krivični sud naškodilo diplomatskim naporima za rešeavanje tamošnje krize

UJDINJENE NACIJE - Ambasador Rusije u UN, Vitalij Čurkin, najavio je da će uložiti veto na rezoluciju Saveta bezbednosti kojom se traži da se sukobom u Siriji bavi Međunarodni krivični sud.

Čurkin je donošenje te rezolucije ocenio kao "predstavu za javnost" koja će naškoditi naporima da se kriza reši političkim sredstvima.

Desetine zemalja zatražile su od Saveta bezbednosti da Siriju stavi u nadležnost stalnog Međunarodnog tribunala za ratne zločine koji bi istražio navode o ratnim zločinima i zločinima protiv čovečnosti svih strana u tom trogodišnjem ratu.

Francuska je zatražila da se o rezoluciji u Savetu bezbednosti glasa u četvrtak.

AP 
Sukob u Siriji ušao je u četvrtu godinu Foto AP

Stalna članica tog tela, Rusija do sada je vetom sprečila usvajanje tri slične rezolucije, a ambasador Čurkin najavio je da će isto učiniti i sa najnovijom. Čurkin je rekao da Rusija predlog Francuske vidi kao "predstavu za javnost" koja će imati loše uticati na "zajedničke" pokušaje da se kriza reši političkim putem.

Lobiranje za tu rezoluciju nastavljeno je ove sedmice, pri čemu je najmanje 58 zemalja preduzelo korak neuobičajeni za UN time što je javno apelovalo na sve 193 zemlje-članice da javno pokažu podršku tako što će kosponzorisati taj dokument.

AP 
150.000 ljudi poginulo je dosad u sukobima u Siriji Foto AP

Sirija nije potpisnica Rimskog statuta kojim je osnovan Međunarodni krivični sud sa sedištem u Hagu, tako da je jedini način da postane predmet istrage tog tribunala da to naloži Savet bezbednosti UN. Savet bezbednosti ranije je takve odluke donosio u slučaju ratova u Sudanu i Libiji, ali to u to vreme nije imalo toliku podšku zemalja koje nisu bile njegove članice.

Sirija među članicama UN lobira da se ne usvoji takav dokument, a njen ambasador Bašar Džafari uputio je danas pismo u kojem je predlog rezolucije nazvao "pristrasnim" pokušajem da se "sabotira bilo kakva šansa mirnog rešavanja sirijske krize, u kojem bi učestvovao sam narod Sirije". Rat između snaga režima predsednika Bašaru Asada i njegovih protivnika ušli su u četvrtu godinu, a, po podacima aktivista, poginulo je 150.000 ljudi.

(Kurir/Beta)