Evo zašto su birači nezadovoljni rezultatima EU!
BEČ - Analitičari ne očekuju veliki odziv birača na izborima za Evropski parlament, koji će se 25. maja održati u Austriji. Procenjuje se da će izlaznost biti manja od 50 odsto, a jedan od razloga su i mnogi problemi koje Unija godinama ne rešava. Kurir donosi listu nekih od ključnih problema i obećanja EU koja nisu ispunjena i zbog kojih su Austrijski birači skeptični prema Uniji.
- Nerešeno pitanja izbeglica koje stižu preko Sredozemnog mora. Do danas je 20.000 ljudi izgubilo živote u pokušaju da se domognu Evrope i započnu novi, bolji život. Evropska unija najavila je pooštravanje nadzora ilegalnog ulaska u EU.
- Nejednaki socijalni standardi
Jednaki socijalni standardi širom Evropske unije postoje samo na papiru, a jaz se sve više produbljuje. Ova situacija odgovara velikim firmama koje radnu snagu uzimaju u siromašnijim zemljama. Razlike među građanima sve su veće. Vlada nezaposlenost, neki žive vrlo skromno ili na ivici bede, a sa druge strane u Uniji ima i sve više izuzetno bogatih pojedinaca.
- Prisluškivanje
Evropska unija je zbog na prisluškivanja od strane američke tajne službe NSA najavila protivnapad. i osnivanje više tajnih službi koje će prisluškivati ne samo američke graađane, već i građane EU.
- Nezaposlenost
Sve više građana ostaje bez posla pre svega u južnim zemljama članicama (Grčka, Španija, Italija..). Austrijske firme se nalaze "u neobranom grožđu" jer firme iz istočnih zemalja članica (Rumunija, Bugarska) nude jeftinije usluge na austrijskom tržištu, te Austrijanci moraju da smanjuju svoje cene kako bi ostali konkurentni. To se naravno odražava kasnije na plate zaposlenih u Austriji.
- Valutna unija
Pitanje opstanka evra i Evropski mehanizam za stabilnost evro zone (ESM)
- Dužnička unija
Činjenica da su sve zemlje članice u obavezi da finansijski pomognu prezaduženim zemljama (najbolji primer: Grčka), ne dopada se većini građana EU.
- Prikupljanje podataka
Građani su nezadovoljni i činjenicom da EU prati svoje građane putem mobilnih uredaja, telefona, interneta, prati bankovne transakcije, kupovinu avionskih karata... Zabrinuti su i zbog toga što ne znaju kome se ti podaci prosleđuju.
- EURATOM
Austrija plaća za nuklearnu energiju Evropske unije, iako njena nuklearna elektrana Cventendorf (Zwentendorf) nikada nije radila.
- Genetski modifikovana hrana
Austrijance brine i top što uprkos zabrani uzgoja GMO proizvoda, uvoz genetski modifikovanih životnih namirnica nije.
- Privatizacija pijaće vode
- Vojna unija BIrače su nezadovoljni su i činjenicom da Unija odlučuje u koje će zemlje vojnici zemalja članica biti poslati. Najviše Austrijanaca trenutno je u Bosni, ali ima ih i u Maliju, Siriji i Avganistanu.
- Proširenje
Iako Unija još nije uspela da izađe na kraj sa problemima svojih pojedinih članica i u njima stabilizuje situaciju, već pregovara sa novim potencijalnim zemljama članicama.
(A. U.)