KATASTROFA: Otrovan mulj stigao čak i do reke Drine

Kurir štampano
Rezultati analize zemljišta u selu Kostajniku još nisu gotovi. U ovom kraju tvrde da je sva obradiva zemlja zatrovana

BEOGRAD - Ekološka katastrofa u lozničkom kraju.
- Pod otrovnim muljem od antimona i teških metala je skoro sva obradiva zemlja pored reke Kostajnice u dužini od dvadesetak kilometara. Jedino je na tim poljima u ovom brdskom kraju moglo nešto da se poseje, sada je propala pšenica, kukuruz, ječam, soja - kaže Dobrosav Dobrić, član lozničkog operativnog štaba.

Zaustavljeno izlivanje

Do juče po podne niz reku je oticao materijal iz jalovišta rudnika antimona, cinka i olova „Stolice“. Na jalovištu je bio pepeo nastao posle prerade rude i ruda koja je bila siromašna metalima.

Ekipe rudnika „Zajača“, koji je kao i „Stolice“, s timom RTB „Bor“ uspele su juče da zaustave izlivanje jalovine, a u toku su analize vode i zemljišta.
- Ostale su posledice, jalovina je u priobalju reke, negde i do pedesetak metara od vode, u visini i do 70 centimetara. Taj pepeo je veoma sitan i zatvara fizički pristup vazduha - gde ga ima, tu nema života. Analize se rade, ali antimon, njegova jedinjenja, i drugi teški metali su toksični, pa je i jalovina toksična - ističe Dobrić i dodaje:

Teška jalovina

- Na sreću, jalovina je teška, pa se brzo taloži, ali deo je sigurno otišao u Jadar i Drinu.
U Ministarstvu poljoprivrede juče nisu mogli da nam kažu kad će biti gotovi rezultati analiza. U beogradskom Zavodu za javno zdravlje potvrdili su da je njihova ekotoksikološka ekipa uzela uzorke i da se rezultati očekuju u narednih nekoliko dana.

Poplave
ŠTETA 1,6 MILIJARDI DINARA

Dobrić kaže da je šteta zbog poplava u lozničkoj opštini po osnovu neostvarene dobiti procenjena na 1,6 milijardi dinara. Tu, kako kaže, nije uključena razrušena infrastruktura, kuće i druga imovina.
- Tih 1,6 milijardi je više nego što je opštinski budžet - dodao je on.