Slava srpske prestonice

BEOGRAD SLAVI SPASOVDAN: Litija prošla kroz grad, u Starom dvoru lomljen slavski kolač!

Foto: Tanjug
Jutrošnjoj liturgiji u Vaznesenjskoj crkvi prisustvovali su domaćin slave Bratislav Petković i zamenik gradonačelnika Andrija Mladenović kao i brojni građani. Na litiji gradonačelnik Beograda Siniša Mali i ostali gradski funkcioneri

BEOGRAD - Svetom arhijerejskom liturgijom, tradicionalnom litijom centralnim gradskim ulicama i lomljenjem slavskog kolača, u Starom dvoru danas je obeležena slava grada Beograda – Spasovdan.

Litiju je predvodio patrijarh Irinej, a u povorci su bili i gradonačelnik Beograda Siniša Mali, njegov zamenik Andreja Mladenović, gradski menadžer Goran Vesić, domaćin slave Bratislav Petković, članovi Gradskog veća, šef odborničke grupe SNS-a u Skupštini grada Aleksandar Jovičić i brojni građani.

Po završetku litije domaćin slave Bratislav Petković i zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović su u Starom dvoru, paljenjem sveće i lomljenjem slavskog kolača, obeležili ovaj značajan dan.
Andreja Mladenović je čestitavši slavu svim Beograđanima i svim vernicima SPC podsetio na značaj ovog praznika.

– Ovo je veliki praznik za grad Beograd koji je obeležen litijom u kojoj je učestvovao veliki broj građana prestonice. Ovo je i prilika da se pomolimo za zdravlje, sreću i uspeh našeg glavnog grada i svih njegovih građana. Takođe, danas je bila prilika i da se pomolimo za sve koji su postradali u poplavama koje su pogodile Beograd i celu Srbiju – rekao je Mladenović.

U Vaznesenjskoj crkvi u Beogradu jutros je počela liturgija povodom obeležavanja gradske slave Spasovdana koju služi patrijarh srpski Irinej.


Liturgiji prisustvuju domaćin slave Bratislav Petković i zamenik gradonačelnika Andrija Mladenović kao i brojni građani. Nakon liturgije centralnim gradskim ulicama krenuće litija kojoj će prisustvovati gradonačelnik Beograda Siniša Mali i ostali gradski funkcioneri.

Foto: Tanjug

Litija koja se održava u čast Krsne slave Grada, Vaznesenja Hristovog, zakazana je za 11.30 kada će zvoniti zvona u svim gradskim i prigradskim crkvama, a kretaće se ulicama Admirala Geprata, Kneza Miloša, Kralja Milana, preko Terazija gde će se kod Česme održati prva molitva.

Foto: Tanjug

Ulice kojima će proći litija

Litija će zatim proći Knez Mihailovom, Pariskom, Sime Marković gde će se kod Saborne crkve održati druga molitva, a zatim Pop Lukinom, Brankovom, Kraljice Natalije, Dobrinjskom, do Admirala Geprata i Vaznesenjske crkve gde će biti održana treća molitva u spomen svih palih junaka Beograda.

Foto: Tanjug

Tokom litije na snazi će biti posebna organizacija saobraćaja pa će se od 11 do 14 na trasi litije zatvarati određene deonice ulica za saobraćaj, a prolaskom povorke odmah otvarati. Kako je najavljeno, od 10 do 15 sati biće uklonjeni svi privremeni montažni objekti koji ometaju trasu Litije.


Upućen je i apel sugrađanima da od 11 do 14 sati ne parkiraju svoja vozila u ulici Admirala Geprata na potezu od Dobrinjske do Kneza Miloša, kao i u Dobrinjskoj od Kraljice Natalije do Admirala Geprata, jer će biti uklonjena.

Vaznesenje se praznuje uvek četvrtkom

Vaznesenje je jedan od deset praznika posvećenih Hristu. Spada u pokretne praznike - pada istog dana, ali se menja datum jer se računa od Vaskrsa. Praznuje se uvek u četvrtak, 40 dana posle Vaskrsa, a 10 dana pre Duhova.


U narodu je praznik Vaznesenja Gospodnjeg poznatiji kao Spasovdan, a koliki mu je značaj oduvek narod davao vidi se po tome što je najveći istorijsko-pravni dokument srpske srednjovekovne države, čuveni Dušanov zakonik, obnarodovan na Spasovdan 1349, a dopunjen takođe na Spasovdan 1354. godine.

Od kad je despot Stefan Lazarević 1403. godine ustoličio Beograd kao prestonicu, u čast obnove i napretka, Grad je kao svoju krsnu slavu uzeo Vaznesenje Gospodnje - Spasovdan.

Foto: Tanjug

Ova Slava simbolično ukazuje na stalno uzdizanje - vaznesenje grada iz pepela i neuništivu nadu i veru u budućnost izražavajući duševnu i moralnu snagu naroda prekaljenog u slavnoj prošlosti.

Foto: Tanjug

Današnju formu postojećeg slavskog obreda uobličio je 1862. godine mitropolit beogradski Mihailo Jovanović, tada i poglavar Crkve Kneževine Srbije, na čiji je predlog, upućen knezu Mihailu Obrenoviću, 1863. godine i sagrađena Vaznesenjska crkva. Ova crkva uspela je da sačuva originalni barjak Uprave grada.