BUDITE OPREZNI: I prolećno sunce je opasno!
Iako leto još nije stiglo, vreme je da se posvetite zaštiti od UV zračenja. Svako nekontrolisano sunčanje direktno oštećuje kožu, pa makar ono bilo i u prolećnim mesecima. Tokom života ta oštećenja se akumuliraju, a krajnja posledica su tumori kože i karcinom ćelija kože melanom. Zato je važno znati da i uobičajeno crvenilo nakon sunčanja nije, kako to većina misli, prva faza u dobijanju preplanulog tena već opekotina kože prvog stepena! Koža sve pamti, pa ako se to često događa, komplikacije su izvesne.
Poznato je da se period štetnosti sunca sve više produžava, pa danas dermatolozi savetuju da se izbegava izlaganje suncu od 10 ujutru do šest po podne. UV zraci na našoj koži mogu izazvati mnoge alergijske reakcije, a procene su da 20 odsto ljudi ima neki oblik reakcije kože pod uticajem sunca.
Alergija može nastati usled preosetljivosti kože na sunčeve zrake, ali može biti i isprovocirana dodatnom upotrebom nekih lekova ili kozmetičkih sredstava za vreme sunčanja ili se može javiti zbog neke bolesti. Dermatolozi ističu da je za sprečavanje nastanka alergija i lečenje važno otkriti uzrok njihovog nastanka.
Dr Aleksandar Adamović, direktor Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti, upozorava na sve veći broj kožnih oboljenja usled pojačane radijacije UV zraka.
- Loše navike, predrasude o lekovitosti sunčanja i novi modni trendovi dovode do sve većeg izlaganja UV zračenju tokom letnjeg perioda, kao i prilikom korišćenja solarijuma. Često nestručna primena solarijuma dovodi do solarnih eritema, opekotina, pa i trajnih oštećenja kože - ističe dr Adamović i dodaje da su ipak najugroženije osobe čiji je posao vezan za boravak na otvorenom prostoru.
- Posebnu pažnju treba obratiti i na decu. Osobe koje do puberteta više od četiri puta dobiju opekotine od sunca imaju veću mogućnost da obole od nekog malignog tumora kože - kaže dr Adamović.
Deci se preporučuju preparati za zaštitu kože od sunčanja s najvišim faktorom, a najbolje efekte imaju upravo oni koji su prilagođeni dečjoj koži. Vodite računa o roku upotrebe i nemojte preparate kupovati na neproverenim mestima, već je najbolje da to bude apoteka.
UV zraci pored kože oštećuju i promene na koži, pa ako nakon izlaganja suncu primetite da je mladež promenio boju, veličinu ili oblik, javite se lekaru kako bi se obavio adekvatan pregled. Pojava svraba nakon sunčanja ukazuje na oštećenje, a ukoliko svrab potraje i nekoliko dana, razlog za posetu lekaru je još veći. Na suncu i ožiljci menjaju boju, ali to je normalna pojava koja ne treba da brine. Međutim, ukoliko nakon sunčanja uočite pojavu novih promena na ožiljku, znači da je došlo do oštećenja.
Najopasnija posledica izloženosti UV zračenju je maligni melanom. Kod ovog oboljenja je veoma važno da se na vreme obratite lekaru kako bi se započelo lečenje i sprečilo širenje. Dr Aleksandar Adamović ističe da se poslednjih 20 godina svake godine beleži povećanje broja obolelih od malignog melanoma četiri do pet odsto, što govori da se u svakih 10 godina broj udvostruči.
- U kontinentalnom delu broj obolelih kreće se oko 10 do 12 na 100.000 hiljada stanovnika, dok u delovima sveta u kojima je ozonski omotač oštećeniji broj obolelih je i preko 40 - navodi dr Adamović i dodaje da je melanom često rezistentan na hemio i zračnu terapiju, pa je hirurško lečenje jedini izbor.