NOVI ZAKON O RADU: Na određeno najduže 2 godine, na godišnji već posle mesec dana!

Fonet
Novo zakonsko rešenje predviđa da ako radnik promeni firmu minuli rad biće mu nula

BEOGRAD - Prema nacrtu novog zakona o radu, čija se primena očekuje od jula, radnici će moći da idu na odmor već posle mesec dana rada, probni rad bi trajao najduže šest meseci, a zbog novog obračuna minulog rada plata bi bila manja i do 15 odsto mesečno.

Menjaš firmu, ode minuli rad

Radnoj grupi za izradu zakona Ministarstvo za rad je pre dva dana poslalo verziju u kojoj stoji da će se naknada za minuli rad računati samo na osnovu godina provedenih kod poslednjeg poslodavca. Ako zaposleni promeni firmu, minuli rad će mu praktično biti nula, a sada je zakonski minimum 0,4 odsto zarade po godini staža. Radnik koji je recimo kod prethodnog poslodavca imao 10 godina staža, a kod novog došao na platu od 50.000 dinara, svakog meseca će dobijati 2.000 dinara manje.

U Savezu samostalnih sindikata Srbije procenjuju da bi novi obračun minulog rada smanjio plate u javnom i privatnom sektoru za 10 do 15 odsto i da bi to već sada moglo da pogodi polovinu radnika, koliko ih je otprilike promenilo poslodavca.

"Vremenom će još dosta radnika promeniti posao, pa bi manju platu po ovom osnovu moglo da ima i više od 90 odsto zaposlenih", kažu u SSSS.

O ovom nacrtu zakona raspravljaće se još jednom na sastanku Socijalno-ekonomskog saveta (SES) polovinom juna. Odmah posle, krajem meseca, predlog zakona ide u Skupštinu na usvajanje.

Dva dana manje za venčanje i rođenje deteta

Ministarstvo za rad je u zakonu predvidelo i dva dana manje odnosno pet dana plaćenog odsustva u slučaju sklapanja braka, smrti u porodici, selidbe ili rođenja deteta. Novi zakon predvideo je i ukidanje naknade od 26 odsto na ime smenskog rada. Za davanje krvi ostalo je pravo na dva slobodna dana, iako su poslodavci tvrdili da im je to značajan trošak.

U penziju sa samo dve plate

Prilikom odlaska u penziju do sada je, naime, radnik dobijao tri prosečne plate, a sada je plan da to budu dve plate.

Na gubitku će biti i radnici koji dobiju otkaz odnosno postanu tehnološki višak. Po dosadašnjem zakonu poslodavac im je morao isplaćivati otpremninu za sve godine staža, a sada samo za godine rada provedene u njegovoj i povezanim firmama. Kao i u važećem zakonu, predviđeno je da otpremnina ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku godinu staža.

24sata.rs