PROMAJA: Balkanski mit ili opasnost po zdravlje?!

Koja je prava istina o promaji? Možemo li se od nje razboleti ili je to samo mit, neka tradicionalna legenda

Ako ste korisnik javnog prevoza, gotovo ste sigurno doživjeli da vam je na 40°C neko zatvorio prozor u tramvaju ili autobusu uz 'neoboriv' argument da je promaja opasna po zdravlje.

Možda ste se drznuli ući u raspravu pa pokušali da objasnite da je promaja isto što i vetar kojem ne možete zatvoriti ni vrata ni prozore , ili da je vrućina sigurno puno opasnija, a možda ste se i sami našli u dilemi: 'Ko zna? Možda samo mladima i zdravima ne škodi? Moguće je da će i meni jednoga dana stvarati probleme? Koja je prava istina o promaji? Možemo li se od nje razboleti ili je to samo mit, neka tradicionalna legenda?

Ovu zanimljivu dilemu otvorio je prošle godine CKodi Braun , bloger koji živi u Hrvatskoj, a poreklom je Amerikanac. U odličnom, duhovitom osvrtu požalio se na fenomen straha od promaje za koji tvrdi da je nezaobilazan sastavni do života na većem delu Balkana.

"Povetarac koji duva s jednog kraja stana u drugi ili hladan vetar u oblačnim danima mogu prouzrokovati brojne bolesti. Promaja je odgovorna za sve od bolova u mišićima, glavobolja i prehlada do infekcija, ili čak upala u mozgu", ističe Brun u tekstu nazvanom 'Promaja ili veliki kulturni jaz među nama'.

Potom navodi četiri važna lokalna pravila kojih bi se trebalo držati kako bi se opasne bolesti sprečile: obavezno sušenje kose fenom, pokrivanje vrata, posebno male dece, šalovima, kapicama ili kapuljačama, hodanje u papučama i naravno – zatvaranje prozora.

Promaja je, kaže, razlog zašto se znoji kada se vozi javnim prevozom ili u autu s taštom , zašto ga grde da je loš otac kada izvede napolje svoju kćerku bez šeširića na glavi, ili je ne obuče u preterani niz slojeva odeće, zašto ima veliki broj ekstra papuča za goste kod kuće.

Braun kaže da se on i njegovi prijatelji Amerikanci, koji su navikli da spavaju uz otvorene prozore i tradicionalno vole vetrove, nikako ne mogu dovoljno načuditi i nasmati strahu od promaje, koja im se čini kao neko balkansko praznoverje, verovanje u vampire i slične stvari.

"Јedan moj prijatelj oženjen Bugarkom odlično je to sročio: 'U Bugarskoj je džemper nešto što dete nosi kada je majci hladno", požalio se bloger.

Јe li promaja zaista samo balkanski mit , ili predstavlja stvarnu pretnju zdravlju?

Ako na internetu pokušate da pronađete neki tekst o posledicama promaje (na engleskom draft), otvoriće vam se gotovo isključivo alternativne stranice kiropraktičara, akupunkturista, akupresurista i sl. Teško ćete naći neki ozbiljan medicinski časopis koji se bavi promajom.

Prof. dr Simeon Gracio, direktor Klinike za reumatologiju, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u KBC-u 'Sestre milosrdnice', urednik časopisa "Fizikalna i rehabilitaciona medicina " ima objašnjenje zašto je to tako.

''Nema naučnih dokaza da postoji uzročno- posledična veza između promaje i bolova u leđima, vratu i sl.'' , rekao je prof. Gracio i pojasnio:

Neki ljudi mogu da tvrde suprotno na osnovu ličnog iskustva, međutim, kada govorimo o medicini temeljenoj na dokazima iskustveni je nivo najniži stepen dokazivanja.

U stručnim časopisima mogu se možda objaviti članci o njima, kao prikazi slučajeva, no to je premali broj tzv. dokaza da bi se moglo govoriti o uzročno – posledičnoj vezi', rekao je ugledni fizijatar ,istakavši kako to ipak ne znači da je pametno oznojen stati direktno pod klima uređaj.

Možemo li se možda na promaji prehladiti?

Dakle, ako je verovati stručnjacima, promaja neće izazvati glavobolje, neuralgije, upale mozga i sl. No, možda ima nešto istine u tome da se čovek na promaji može prehladiti i eventualno dobiti upalu pluća?

Primarius dr Rok Čivljak iz Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" kaže da ni taj mit ne stoji.

''Promaja definitivno ne uzrokuje zarazne bolesti. Prehladu uzrokuju virusi, ona nema veze s promajom. To se kosi sa svim načelima naše struke. Možda promaja može podići viruse s tla i tako kontaminirati vazduh , ali nisam nikada čuo da postoje neki naučni radovi o tome ili neki dokazi, o tome se može samo nagađati'', bio je kratak i jasan dr Čivljak.

Dakle, možda je opasnost od promaje, ipak, samo legenda!?

(rtrs.tv)