Prepoznajte simptome napada panike

Napadi panike sve su raširenija pojava, pre svega zbog velikog stresa i brzog načina života. Lakše ćete se izboriti s tim neprijatnim stanjem ako budete znali da prepoznate njegove simptome. Uglavnom traju samo nekoliko minuta, a lekari traže najmanje četiri od sledećih nekoliko znakova kako bi bili sigurni da je reč baš o napadu panike. To su znojenje, drhtanje, plitko disanje, osećaj gušenja, bol u grudima, mučnina, vrtoglavica, strah od gubitka razuma, strah od smrti, osećaj da je opasnost u blizini, lupanje srca i snažna potreba za bežanjem.

Kognitivna bihevioralna terapija može da pomogne osobama s paničnim poremećajem i dugoročno smanji simptome, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu Behaviour Research and Therapy.
- Osobe najčešće brže mogu da prevladaju napade panike ukoliko zatraže stručnu pomoć pošto dožive jedan ili dva napada - kaže psiholog Čeril Karmin iz Univerzitetskog medicinskog centra Veksner i profesor na Državnom univerzitetu Ohajo u Kolumbusu.

Tada će ih lekar ili terapeut pitati o simptomima i situacijama koje su se dogodile. Moguće je da zatraži dodatne medicinske analize i preglede kako bi se isključili drugi zdravstveni problemi.

Stručnjaci savetuju da se što pre potraži pomoć kako se ne bi stvorile dodatne komplikacije. Naime, kad doživi napad panike, osoba pokušava da pronađe rešenje kako bi se zaštitila. Recimo, ona počne da izbegava mesto na kojem je doživela napad. To može da pređe u naviku koju, potom, terapeut mora da otkloni.

Tako se često događa da ljudi prestanu da izlaze iz kuće ili da rade ono u čemu su nekad uživali samo iz straha da će im se napad ponovo dogoditi. Veoma je važno potražiti pomoć pre nego što napadi panike počnu da određuju i način života osobe.

Činjenice
SIGURNI ZNACI NAPADA

- znojenje
- drhtanje
- plitko disanje
- osećaj gušenja
- bol u grudima
- mučnina
- vrtoglavica
- strah od smrti
- strah od gubitka razuma
- osećaj da je opasnost u blizini
- lupanje srca
- jaka potreba za bežanjem