FASCINANTNO OTKRIĆE: Postoji razlog zbog kojeg su muškarci ružniji od žena!

Reuters
Muškarcima je priroda udelila robusne i grube kosti lica - da bi lakše podneli batine!

Ne misle samo muškarci da su žene lepši pol - s ovom idejom složiće se i većina žena - a najnovija američka naučna teorija prvi je put uspešno odgovorila na pitanje zašto je to tako!

Autori teorije objavljene u časopisu "Biolodžikal rivjus" kažu da su muškarci tokom evolucije dobili robusne, čvrste, moglo bi se reći bokserske kosti i crte lica - da bi lakše podneli udarce protivnika. Jer kad se dve osobe potuku, najčešće se lome baš te kosti.

Naučnici kažu da su se ova "pojačanja" razvila tokom više miliona godina borbi za ženke i resurse. Fosilni ostaci pokazuju da je još australopitek, neposredni predak roda Homo, imao izrazito robusnu strukturu lica.

Tako je srušena dosad vladajuća teorija da muškarci imaju grublje kosti i crte lica zbog prilagođavanja na tvrdu hranu, uključujući orašaste plodove, semenke i travu. Međutim, nove analize tragova hrane u zubima australopiteka prve su bacile sumnju na tu tezu.

Wikipedia 
Australopitek:

'U stvari, Australopithecus boisei uglavnom se hranio voćem", kaže evolucijski biolog prof. Dejvid Kerijer s Univerziteta Jute. On i koautor studije, dr Majkl Morgan, smatraju da je naš drevni predak imao grube crte lica kao zaštitu od udaraca.

Kerijer i Morgan to dokazuju brojnim istraživanjima koja su dokazala da u tuči najčešće i najviše stradaju upravo kosti lica.

"Vilice spadaju u kosti koje se najčešće lome; danas to nije smak sveta jer imamo hirurge i savremenu medicinu. Ali, pre četiri miliona godina lom vilice bila je smrtna povreda", objašnjava Kerijer.

AP 
Evo razloga: Muškarci moraju da imaju jače kosti lica da bi izdržali batine Foto AP

Struktura vilice, jagodica i očiju, koje najviše stradaju u savremenom boksu, kod australopiteka je bila posebno pojačana evolucijom. Osim toga, to su kosti po kojima se tokom cele evolucije ljudskog roda muški i ženski pol najviše razlikuju.

'Kod ljudi i čovekolikih majmuna tuku se uglavnom mužjaci, pa se najčešće i povređuju", rezonuje Kerijer dodajući da su kosti lica kasnijih hominida, uključujući i ljude, manje robusna. Kako su slabile ruke naših predaka, tako se smanjivala potreba da se zaštiti lice, kažeo on.

Inače, Kerijer i Morgan su u prethodnim istraživanjima utvrdili da su rani hominidi bili prvi primati koji su razvili oblik šake pogodan za boksovanje.

(Kurir/Tportal)