Sve za društveni simbol

(VIDEO) TRADICIJA SAKAĆENJA ŽENA: Ovo su poslednje Kineskinje sa vezanim stopalima!

Foto: Printskrin
To je značilo da će biti dobra supruga i da će služiti mužu bez pogovora. U svakoj kulturi postoje forme izmena tela koje ti narodi svrstavaju pod pojmom lepote, od botoksa, silikona, tetovaža, pa do pirsinga i uklanjanaj rebara, objašnjava fotograf

Nekada su mala stopala bila simbol lepote i statusa, a trend njihovog vezivanja kako bi se kontrolisao njihov rast je trajao od 10. veka do 1911. godine. U nekim ruralnim delovima Kina vezivanje je trajalo do 1939. godine, kada su odlukom vlade ženama prisilno skidali zavoje.

Fotograf Džo Farel, iz Hong-Konga je u sklopu svog projekta "Živeti istoriju" zabeležila kako žive i izgledaju poslednje Kineskinje sa ovakvim stopalima.

Foto: Printskrin

"Bila je to tradicija koja je omogućavala ženama da nađu prikladnog partnera. To je značilo da će biti dobra supruga i da će služiti mužu bez pogovora. U svakoj kulturi postoje forme izmena tela koje ti narodi svrstavaju pod pojmom lepote, od botoksa, silikona, tetovaža, pa do pirsinga i uklanjanaj rebara", objašnjava Farel.

Sa tretmanom se počinjalo kada su imale između četiri i devet godna, pre nego što bi se njihova stopala u potpunosti razvila. Zavoje su nosile često tokom zimskih meseci, kada bolove ne bi osećale od hladnoće.

Foto: Printskrin

Stopala su im bila namazana mešavinom biljaka i životinjske krvi kako bi omekšala, a nokte su skraćivale što su više mogle. Svaki prst na nozi bi povijale unazad, pa potom pritiskale uz tabane, dok se ne bi slomili. Tada su se čvrsto vezivali zavoji, svaki put sve više.

Ovakva su stopala su pokazivala i društveni status, jer su ih imale bogate Kineskinje koje nisu morale da rade.

http://www.youtube.com/watch?v=CdZ04kyrL4M